II konkurs Rządowego Programu NUTRITECH – żywienie w świetle wyzwań poprawy dobrostanu społeczeństwa oraz zmian klimatu | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-03-26

II konkurs Rządowego Programu NUTRITECH – żywienie w świetle wyzwań poprawy dobrostanu społeczeństwa oraz zmian klimatu

ncbir

Celem głównym programu jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia w perspektywie do roku 2030 poprzez wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, uwzględniając zasady zrównoważonego rozwoju.

Cele szczegółowe programu to:

  • Wdrożenie opracowanych rozwiązań (produktów prozdrowotnych, planów żywieniowych, procesów, technologii i usług towarzyszących) zmniejszających ryzyko występowania  przewlekłych chorób niezakaźnych (m.in. chorób dietozależnych).
  • Wdrożenie opracowanych rozwiązań (dieta spersonalizowana, produkty prozdrowotne, narzędzie wspomagające, usługi) skierowanych do osób dotkniętych  przewlekłymi chorobami niezakaźnymi.
  • Wdrożenie poprzez rozwiązania technologiczne zasad zrównoważonego rozwoju w procesy produkcji i dystrybucji żywności prozdrowotnej.

W wyniku realizacji programu NUTRITECH polskie jednostki naukowe oraz przedsiębiorstwa MŚP uzyskają wsparcie w rozwijaniu zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych w celu nadania impulsu rozwojowego gospodarce i z korzyścią dla społeczeństwa w poniższych obszarach tematycznych:

Temat wiodący:

  • T1. NUTRIGENOMIKA i BIOMEDYCYNA JAKO NARZĘDZIE WSPIERAJĄCE WALKĘ Z  PRZEWLEKŁYMI CHOROBAMI NIEZAKAŹNYMI (M.IN. CHOROBAMI DIETOZALEŻNYMI).

Temat uzupełniający: 

  • T2. ŻYWNOŚĆ W LECZENIU I ZAPOBIEGANIU CHOROBOM.
  • T3. ASPEKTY TECHNOLOGICZNE I GOSPODARCZE PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA.

Na wsparcie projektów w drugim konkursie przeznaczono budżet w wysokości 60 mln zł.    

Do konkursu mogą przystąpić konsorcja składające się z jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw MŚP.

W skład konsorcjum może wchodzić maksymalnie cztery podmioty z czego co najmniej jedno przedsiębiorstwo MŚP i co najmniej jedna jednostka naukowa.

Zgłoszone projekty mogą obejmować badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz prace przedwdrożeniowe.

Więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCBiR.

Nabór wniosków będzie trwał od 25 kwietnia do 25 lipca 2025 r. do godziny 16:00. Zgłoszenia w systemie moja PG należy przesłać do weryfikacji CZP maksymalnie do 11 lipca 2025 r. Kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej najpóźniej do 18 lipca 2025 r.

Informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska.

8 wyświetleń