Nabór wniosków w programie ERASMUS+ | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-12-06

Nabór wniosków w programie ERASMUS+

ke

Erasmus+ – program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu został opracowany celem wspierania uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Budżet programu na lata 2021–2027 wynosi 26,2 miliarda euro. Wraz z nową perspektywą finansową poszerzono założenia Erasmusa+, który w rezultacie stał się bardziej innowacyjny, zróżnicowany a także bardziej cyfrowy.

System do aplikowania w lutowych naborach zostanie otwarty w połowie grudnia oraz kolejno na sam koniec 2021 roku według informacji zamieszczonych na stronie Komisji Europejskiej.

W pierwszej turze naborów będzie można składać projekty w zakresie Akcji kluczowej 2 tj.:

• Działanie Erasmus Mundus – 16.02.2022 r. do godz. 17:00:00 (czasu obowiązującego
    w Brukseli).
  • Budowanie potencjału w dziedzinach związanych ze szkolnictwem wyższym – 17.02.2022 r. do godz. 17:00:00 (czasu obowiązującego w Brukseli).

1. PARTNERSTWA NA RZECZ DOSKONAŁOŚCI - DZIAŁANIE ERASMUS MUNDUS

• Grupa 1: Wspólne studia magisterskie Erasmus Mundus (EMJM)
  • Grupa 2: Działania w zakresie opracowywania studiów Erasmus Mundus (EMDM).

EMJM ma na celu zwiększenie atrakcyjności i doskonałości europejskiego szkolnictwa wyższego na świecie oraz przyciągnięcie utalentowanych osób do Europy.

Wysokość dofinansowania wspólnych studiów magisterskich Erasmus Mundus oblicza się na podstawie następujących trzech elementów:

• wkładu w koszty instytucjonalne związane z realizacją programu,
  • maksymalnej liczby stypendiów studenckich przyznawanych w okresie obowiązywania umowy,
  • dodatku przeznaczonego na pokrycie indywidualnych potrzeb studentów
    z niepełnosprawnościami.

Celem EMDM jest zachęcanie do opracowywania nowych, innowacyjnych i wysoce zintegrowanych transnarodowych programów studiów na poziomie magisterskim. W działania te powinny być zaangażowane niedostatecznie reprezentowane w programie Erasmus Mundus a) państwa członkowskie UE i państwa trzecie stowarzyszone z Programem, b) instytucje z tych państw lub c) obszary tematyczne (katalog Erasmus Mundus).

Wsparcie ma formę finansowego wkładu finansowego w postaci kwoty ryczałtowej w koszty bezpośrednio związane z działaniami koniecznymi do utworzenia nowego programu studiów magisterskich. Kwota ryczałtowa na projekt wyniesie: 55 000 EUR.

2. BUDOWANIE POTENCJAŁU W DZIEDZINACH ZWIĄZANYCH ZE SZKOLNICTWEM WYŻSZYM

Aspekt 1: Budowanie potencjału w szkolnictwie wyższym przez mniej doświadczone instytucje szkolnictwa wyższego i podmioty działające na małą skalę oraz ułatwienie dostępu nowym organizacjom.

Aspekt 2: Postępy i wyzwania  instytucji szkolnictwa wyższego zlokalizowanych w uprawnionych państwach trzecich niestowarzyszonych z Programem.

Aspekt 3: Wspieranie działań państw trzecich niestowarzyszonych z programem Erasmus+.

Kwoty dofinansowania UE na projekt są następujące:

• w przypadku aspektu 1 – Wspieranie dostępu do współpracy w szkolnictwie wyższym: 200 000–400 000 EUR na projekt
  • w przypadku aspektu 2 – Partnerstwa na rzecz transformacji w szkolnictwie wyższym: 400 000–800 000 EUR na projekt
  • w przypadku aspektu 3 – Projekty służące reformie strukturalnej: 800 000–1 000 000 EUR na projekt

Więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa na stronie KE: Aspekt 1, Aspekt 2, Aspekt 3, Grupa 1, Grupa 2 oraz w przewodniku Erasmus+ na rok 2022.

W przypadku obu konkursów wnioski należy składać bezpośrednio do Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA).

Zgłoszenia do obu konkursów należy składać do 02.02.2022 r. do Działu Projektów.

Kontakt w ramach Działu Projektów: Marta Morańska.