„Kraina pozytywnej energii” na Pikniku Fahrenheita | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-05-29

„Kraina pozytywnej energii” na Pikniku Fahrenheita

zdjęcie
Nauka z klimatem to temat przewodni tegorocznego Pikniku Nauki Fahrenheita, który odbył się w ostatnią niedzielę maja na Górze Gradowej w Gdańsku.

Na plenerowym wydarzeniu zorganizowanym przez Związek Uczelni Fahrenheita i Hevelianum szczególną uwagę poświęcono tematom związanym ze środowiskiem i ekologią.

Program prezentowany na scenie odwoływał się do Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonych przez ONZ, w tym do edukacji w zakresie codziennych nawyków i wyborów konsumenckich. Podczas pikniku dzieci mogły przenieść się do Krainy Pozytywnej Energii, biorąc udział w energetycznym konkursie przygotowanym przez Centrum Analiz Strategicznych i Wydział Zarządzania i Ekonomii PG. Na scenie i na terenie pikniku do wspólnej zabawy zapraszały przyjazne postaci Słońca, Wiatraka i Atomu, które opowiadały w jaki sposób mogą wytworzyć energię elektryczną. Dzieci rozwiązując quiz na tabletach mogły wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród takich jak kreatywne zestawy do przeprowadzenia eksperymentów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

zdjęcie

Natomiast na licznych stanowiskach rozlokowanych na terenie miasteczka naukowego można było dowiedzieć się m.in. jaki jest wpływ farmaceutyków na żywe zasoby morza, dlaczego akwakultura może być zrównoważonym ekologicznie sposobem produkcji żywności, dlaczego warto chronić mokradła i czym jest greenwashing. W ramach warsztatów dotyczących ochrony środowiska uczestnicy pikniku mogli wykonać wiele ciekawych eksperymentów takich jak pomiar stężenia dwutlenku węgla w modelu domu, w którym spala się śmieci, mogli także założyć łąkę kwietną i zbudować model elektrowni słonecznej.

Tegoroczny Piknik Nauki Fahrenheita cieszył się dużym zainteresowaniem a piękna wiosenna pogoda sprzyjała spędzeniu czasu na świeżym powietrzu.

1
70 wyświetleń