Politechnika Gdańska sygnatariuszem „Race to Zero” | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-07-14

Politechnika Gdańska sygnatariuszem „Race to Zero”

Race to zero
Politechnika Gdańska jest jedną z czterech polskich uczelni wyższych, które dołączyły do kampanii "Race to Zero" wspieranej przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
 PG w Race to Zero

„Race to Zero” to globalna kampania, która jednoczy podmioty takie jak przedsiębiorstwa, instytucje edukacyjne, w tym uczelnie wyższe, miasta i regiony wokół wspólnego celu, jakim jest zaplanowanie i realizacja konkretnych działań prowadzących do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Dołączenie Politechniki Gdańskiej do kampanii „Race to Zero” jest potwierdzeniem zobowiązania Uczelni, zawartego w Planie Klimatycznym PG, do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o połowę do 2030 roku, a następnie dążenia do osiągnięcia w 2040 roku zerowej emisji netto. Jest to bardzo wymagające wyzwanie, bez gwarancji sukcesu.

Obszary, w których nasza Uczelnia realizuje działania w ramach Planu Klimatycznego na lata 2022-2030, to zrównoważony i niskoemisyjny transport, odpowiedzialna produkcja i konsumpcja, zrównoważone zarządzanie odpadami, działania edukacyjne, zrównoważone zarządzanie kampusem PG w tym rozwój terenów zielonych, efektywność energetyczna kampusu, odnawialne źródła energii, zmniejszenie zużycia wody i jej ponowne wykorzystanie.

Kolejnym krokiem Politechniki Gdańskiej na ścieżce do neutralności klimatycznej będzie określenie poziomu śladu węglowego, który powstaje w wyniku działalności Uczelni. Zobowiązaliśmy się do opublikowania planu działania w tym zakresie na stronie Zrównoważonego Rozwoju PG w ciągu roku od dołączenia do kampanii „Race to Zero”.