ERC Mentoring Initiative | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-03-17

ERC Mentoring Initiative

aaa

Europejska Rada ds. Badań Naukowych utworzyła narzędzie ERC Mentoring Initiative,  aby zwiększyć skuteczność w pozyskiwaniu grantów ERC w ramach programu Horyzont Europa, przez podmioty z państw osiągających mniejsze sukcesy w staraniu się o granty z wyżej wskazanego programu  (w tym instytucje z Polski).

Rada przygotowała bazę mentorów, w skład której wchodzą naukowcy, którzy wcześniej zasiadali w panelach oceniających granty ERC oraz laureaci grantów ERC i udostępniła tę bazę państwom członkowskim.

W Polsce do inicjatywy przystąpiły największe agencje finansujące badania: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej oraz Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej.

Zasady:

  1. Agencje umożliwiły swoim laureatom spełniającym kryteria aplikowania o grant ERC: Starting (2 do 7 lat po doktoracie), Consolidator (7 do 12 lat po doktoracie) oraz  Advanced (dla naukowców z imponującym dorobkiem ostatnich 10 lat) skorzystanie z inicjatywy i pokrycie kosztów udziału w niej ze środków finansowych, pochodzących z już realizowanych projektów finansowanych przez ww. agencje.
  2. Zainteresowani naukowcy (aplikujący) zgłaszają się do Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Programów Badawczych UE (KPK) w NCBR poprzez wypełnienie formularza wskazując, jaki grant krajowy realizują. KPK po zweryfikowaniu tej informacji będzie wskazywać mentorów z bazy udostępnionej przez ERC i inicjować kontakt pomiędzy aplikującym a mentorem.
  3. Aplikujący ustalą wraz z mentorem zakres mentoringu w ramach następujących przyjętych zasad realizacji:
  1. Współpraca obejmuje przynajmniej jedno spotkanie on-line, poprzedzone przesłaniem pomysłu na projekt do mentora. Proces mentoringu będzie zakończony poprzez przesłanie aplikującemu informacji zwrotnej, zawierającej m.in. wskazówki dotyczące dalszego postępowania, przygotowanej na formularzu wspólnym dla wszystkich agencji.
  2. Cały proces objęty finansowaniem powinien trwać maksymalnie 24 godziny robocze, przy dogodnym dla obu stron rozłożeniu w czasie. Wynagrodzenie dla mentora wynosić będzie 100 euro brutto za dzień pracy (1 dzień = 8 godzin).
  3. Jednostka, w której realizowany jest grant NCBR, FNP lub NCN podpisze umowę z mentorem, na podstawie której zobowiąże go do przygotowania raportu. Następnie na podstawie raportu wypłaci mu wynagrodzenie z bieżącego projektu krajowego. W przypadku stypendiów NAWA instytucją podpisującą umowę z mentorem będzie NAWA.

Kto może aplikować o udział w ERC MI?

O wsparcie w ramach ERC Mentoring Initiative mogą się ubiegać osoby, które planują złożenie wniosku do ERC w najbliższym konkursie i spełniają wymogi ERC aplikowania o jeden z wymienionych grantów:

  • Starting – 2 do 7 lat po doktoracie
  • Consolidator – 7 do 12 lat po doktoracie
  • Advanced – dla naukowców z imponującym dorobkiem ostatnich 10 lat

oraz realizują projekt finansowany przez jedną z agencji: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej oraz Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej.

Typy projektów, których kierownicy i inne osoby zaangażowane w projekt mogą korzystać ze wsparcia znajdą Państwo TUTAJ.

Możliwość ponownego skorzystania z inicjatywy występuje dopiero w kolejnym roku kalendarzowym, pod warunkiem przedstawienia potwierdzenia złożenia wniosku do ERC i przejścia do drugiego etapu oceny wniosków w wyniku pierwszego uczestnictwa w ERC MI.  

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego.

Dodatkowe informacje:

Opiekun danego projektu w Centrum Zarządzania Projektami.

28 wyświetleń