Data dodania: 2023-03-17
ERC Mentoring Initiative
Europejska Rada ds. Badań Naukowych utworzyła narzędzie ERC Mentoring Initiative, aby zwiększyć skuteczność w pozyskiwaniu grantów ERC w ramach programu Horyzont Europa, przez podmioty z państw osiągających mniejsze sukcesy w staraniu się o granty z wyżej wskazanego programu (w tym instytucje z Polski).
Rada przygotowała bazę mentorów, w skład której wchodzą naukowcy, którzy wcześniej zasiadali w panelach oceniających granty ERC oraz laureaci grantów ERC i udostępniła tę bazę państwom członkowskim.
W Polsce do inicjatywy przystąpiły największe agencje finansujące badania: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej oraz Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej.
Zasady:
- Agencje umożliwiły swoim laureatom spełniającym kryteria aplikowania o grant ERC: Starting (2 do 7 lat po doktoracie), Consolidator (7 do 12 lat po doktoracie) oraz Advanced (dla naukowców z imponującym dorobkiem ostatnich 10 lat) skorzystanie z inicjatywy i pokrycie kosztów udziału w niej ze środków finansowych, pochodzących z już realizowanych projektów finansowanych przez ww. agencje.
- Zainteresowani naukowcy (aplikujący) zgłaszają się do Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Programów Badawczych UE (KPK) w NCBR poprzez wypełnienie formularza wskazując, jaki grant krajowy realizują. KPK po zweryfikowaniu tej informacji będzie wskazywać mentorów z bazy udostępnionej przez ERC i inicjować kontakt pomiędzy aplikującym a mentorem.
- Aplikujący ustalą wraz z mentorem zakres mentoringu w ramach następujących przyjętych zasad realizacji:
- Współpraca obejmuje przynajmniej jedno spotkanie on-line, poprzedzone przesłaniem pomysłu na projekt do mentora. Proces mentoringu będzie zakończony poprzez przesłanie aplikującemu informacji zwrotnej, zawierającej m.in. wskazówki dotyczące dalszego postępowania, przygotowanej na formularzu wspólnym dla wszystkich agencji.
- Cały proces objęty finansowaniem powinien trwać maksymalnie 24 godziny robocze, przy dogodnym dla obu stron rozłożeniu w czasie. Wynagrodzenie dla mentora wynosić będzie 100 euro brutto za dzień pracy (1 dzień = 8 godzin).
- Jednostka, w której realizowany jest grant NCBR, FNP lub NCN podpisze umowę z mentorem, na podstawie której zobowiąże go do przygotowania raportu. Następnie na podstawie raportu wypłaci mu wynagrodzenie z bieżącego projektu krajowego. W przypadku stypendiów NAWA instytucją podpisującą umowę z mentorem będzie NAWA.
Kto może aplikować o udział w ERC MI?
O wsparcie w ramach ERC Mentoring Initiative mogą się ubiegać osoby, które planują złożenie wniosku do ERC w najbliższym konkursie i spełniają wymogi ERC aplikowania o jeden z wymienionych grantów:
- Starting – 2 do 7 lat po doktoracie
- Consolidator – 7 do 12 lat po doktoracie
- Advanced – dla naukowców z imponującym dorobkiem ostatnich 10 lat
oraz realizują projekt finansowany przez jedną z agencji: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej oraz Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej.
Typy projektów, których kierownicy i inne osoby zaangażowane w projekt mogą korzystać ze wsparcia znajdą Państwo TUTAJ.
Możliwość ponownego skorzystania z inicjatywy występuje dopiero w kolejnym roku kalendarzowym, pod warunkiem przedstawienia potwierdzenia złożenia wniosku do ERC i przejścia do drugiego etapu oceny wniosków w wyniku pierwszego uczestnictwa w ERC MI.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego.
Dodatkowe informacje:
Opiekun danego projektu w Centrum Zarządzania Projektami.
-
2024-11-20
HYDROSTRATEG III
-
2024-11-20
Konkurs OPUS 28 / OPUS 28 LAP NCN
-
2024-11-20
Konkurs SONATA 20