Prozmawiajmy o zrównoważonym rozwoju | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-10-04

Prozmawiajmy o zrównoważonym rozwoju

zrównoważony rozwój
W holu przed Biblioteką Główną PG stanęło stoisko zrównoważonego rozwoju PG, które promowało wybrane działania realizujące Cele Zrównoważonego Rozwoju na naszej Uczelni.

Każdy student i pracownik PG, któremu nieobojętna jest kwestia zmian klimatu, zanieczyszczenia środowiska czy zdrowego trybu życia, może dołączyć do proponowanych przez nas inicjatyw, wśród których są m.in.: kampania Rowerem na Uczelnię, głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego PG na zielono, picie kranówki z ogólnodostępnych na Uczelni dystrybutorów wody czy zarabianie i wydawanie Dobrych Monet w aplikacji PULA.

Proponowane przez nas inicjatywy są elementem realizacji Planu Klimatycznego PG na lata 2022-2030, który prezentuje realne działania Uczelni na rzecz ochrony klimatu w obszarze edukacji i badań naukowych oraz inicjatywy wewnętrzne zwiększające świadomość ekologiczną i zaangażowanie społeczności akademickiej.

Na stoisku pojawił się także kosz pełen soczystych jabłek z lokalnych sadów, którymi częstowani byli odwiedzający.

Przy tej okazji chcemy przypomnieć, dlaczego warto kupować lokalne produkty. Krótki łańcuch dostaw produktów z lokalnych upraw ma duże znaczenie: produkty po zbiorach szybciej docierają do konsumenta, dzięki czemu ich jakość jest wyższa. Zyskuje środowisko, bo produkty nie pokonują dużych dystansów w transporcie. Zyskuje lokalny rolnik, ponieważ dzięki wyższemu zyskowi może rozwijać swój biznes.

Zachęcamy do włączenia się we wspólne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.