Woda należy do najważniejszych zasobów naturalnych na Ziemi. Kluczowe jest zatem podjęcie działań służących ochronie jej zasobów. Wg ONZ obecnie ponad 2 miliardy ludzi żyje na obszarach, gdzie istnieje ryzyko ograniczonego dostępu do wody pitnej. Szacuje się, że do 2050 roku co najmniej co czwarta osoba na świecie będzie mieszkać w kraju dotkniętym chronicznym lub okresowym deficytem wody pitnej.

Zużycie wody to ważny aspekt wykorzystywania zasobów na terenie Politechniki Gdańskiej. Związane jest to z dużą liczbą studentów i pracowników codziennie przebywających na terenie kampusu i koniecznością zachowania odpowiedniej higieny sanitarnej. Zależy nam
na znaczącym zmniejszeniu zużycia wody.

Pamiętajmy o kilku prostych zasadach:

  • Zakręcaj kran kiedy tylko jest to możliwe.
  • Korzystaj tylko z takiej ilości ciepłej wody użytkowej, jakiej naprawdę potrzebujesz. Do spłukiwania np. naczyń należy wykorzystywać w jak największym stopniu wodę zimną. 
  • Wybierz odpowiedni przycisk spłukujący w toalecie.
  • Wyłącz strumień bieżącej wody w laboratorium po skończonej pracy.
  • Jeżeli widzisz kapiący kran, zablokowaną spłuczkę lub inną usterkę - zgłoś przełożonemu lub do administratora budynku.

Masz pomysł na wspólne działania oszczędnościowe?

Wszelkie inicjatywy, pomysły, przemyślenia i uwagi przekaż nam poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Zrównoważonego Rozwoju PG.