Obecna sytuacja energetyczna i ekonomiczna stawia przed naszą społecznością akademicką nowe wyzwania. W związku z tym wszyscy podejmujemy wysiłek na rzecz oszczędzania zasobów naturalnych i energii.
Jesteśmy przekonani, że każdy z nas czuje się odpowiedzialny za dobro naszej Uczelni.
Pamiętajmy o kilku prostych zasadach:
W trakcie pracy:
- Słoneczny dzień za oknem? Odsłoń rolety, żaluzje czy zasłony. Dzięki temu promienie słoneczne w naturalny sposób oświetlą pomieszczenie.
- Skorzystaj z oświetlenia punktowego, gdy jest to możliwe – włącz światło tylko w części pomieszczenia, w którym przebywasz.
- Masz ochotę na kawę lub herbatę? Zagotuj w czajniku tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebujesz. Nie napełniaj czajnika powyżej poziomu maksymalnego ani poniżej poziomu minimalnego.
- Pamiętaj o zgaszeniu światła za każdym razem, gdy wychodzisz z pomieszczenia, biura, sali, auli czy łazienki.
- Ładowałeś telefon komórkowy? Wyjmij ładowarkę z gniazdka, ponieważ nawet wtedy, gdy telefon nie jest do niej podłączony, ładowarka pobiera prąd.
- Widzisz usterkę? Zgłoś ją przełożonemu lub do administratora budynku.
Kończysz pracę?
- Wyłącz komputer stacjonarny. Nie wybieraj opcji „uśpij”, ponieważ komputer podczas Twojej nieobecności będzie nadal pobierał energię.
- Gdy korzystasz z laptopa, wyjmij ładowarkę z kontaktu lub wyłącz listwę zasilającą.
- Zgaś światło.
Wychodzisz ostatni z biura?
- Wyłącz drukarkę i inne urządzenia biurowe, ekspres do kawy oraz klimatyzator.
- Sprawdź czy wszystkie lampy są zgaszone.
Świeć przykładem!
Masz pomysł na wspólne działania oszczędnościowe?
Wszelkie inicjatywy, pomysły, przemyślenia i uwagi przekaż nam poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Zrównoważonego Rozwoju PG.
/oprac. grafiki: Radosław Wesołowski/