Kwadratowa

Imprezy w „Kwadratowej”

Pierwsza wizyta w Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej „Kwadratowa” jest symbolicznym momentem przejścia. Przestajesz być uczniem, stajesz się żakiem. Żeby zrozumieć fenomen tego miejsca, wystarczy przyjść i dać się ponieść zabawie. A trwa ona tutaj na kwadratowo!

Dla mistrzów parkietu

Cztery sale, 2 parkiety taneczne i strefa zewnętrzna, największego studenckiego klubu w Trójmieście zapraszają w każdy piątek i sobotę. Kalendarz „Kwadratowej” uzupełniają imprezy otrzęsinowe organizowane przez Wydziałowe Rady Studentów oraz imprezy tematyczne Komisji Kultury i Sportu Samorządu Studentów.

Dla fanów

Ściany Klubu słyszały niejedno, a parkiet wytrzymał jeszcze więcej. Nieważne, czy jesteś fanem rocka, hip-hopu czy muzyki elektronicznej – czeka tu na Ciebie sporo wrażeń. Do tej pory „Kwadratową” zdążyli rozbujać Kult, Acid Drinkers, Łona, Webber & The Pimps, Sarsa, Ten Typ Mes, Michał Jelonek, Coma, T.Love, Tede, Luxtorpeda, Dwa Sławy i wielu, wielu innych.

Dla entuzjastów jazzu i muzyki klasycznej

Koncerty jazzowe pod nazwą „Jazz na Politechnice” ściągają studentów, którzy od muzyki oczekują czegoś więcej. Na scenie pojawiły się już dobrze znane składy trójmiejskich muzyków, tj. Immortal Onion, Tomasz Chyła Quintet, Algorhythm, Almost Jazz Group, New Coast czy Klawo. W klubie można posłuchać również muzyki klasycznej, najczęściej filmowej, w której instrumentom smyczkowym towarzyszą głosy utalentowanych wokalistów. Na stałe w kalendarzu wydarzeń pojawiły się koncerty świąteczne czy z okazji dnia dziecka. Całość organizowana jest we współpracy z Samorządem Studentów Politechniki Gdańskiej.

Dla miłośników tańca

Kwadratowa od wielu lat jest miejscem, w którym pierwsze taneczne kroki stawia tysiące studentów. Każdego roku kilkaset osób bierze udział w projekcie „PG Tańczy” organizowanym przez absolwentów Politechniki Gdańskiej. Podczas kursu można od podstaw nauczyć się tańca towarzyskiego w dwóch stylach: standardowym oraz latynoamerykańskim. Zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach wieczornych. Na początku października odbywają się zajęcia pokazowe, podczas których można zapisać się na kurs.

Trochę historii

Od samego początku działalności klubu, czyli od 1958 roku, tworzono w nim kulturę studencką. Sztandarowymi imprezami były zapoczątkowane w 1965 roku Ogólnopolski Przegląd Studenckich Zespołów Jazzowych oraz Ogólnopolski Przegląd Studenckich Teatrów Uczelni Technicznych, funkcjonujący pod nazwą „Przetarg”. Odbywały się tutaj spotkania z gwiazdami światowego formatu. Na przełomie lat 60. i 70. organizowano Spotkania Jesienne, coroczną imprezę prezentującą dorobek środowiska artystycznego ośrodków akademickich z całej Polski. Przez dwa tygodnie młodzi artyści brali udział w turniejach poetyckich, teatralnych i kabaretowych. W latach 80. i 90. w Klubie występowała czołówka artystów polskich, a nawet zagranicznych. Do dziś „Kwadratowa” jest jednym z najważniejszych punktów na imprezowej mapie Gdańska!

Galeria zdjęć