Większość budynków Politechniki Gdańskiej oraz część pokoi w akademikach jest dostosowana do potrzeb studentów z niepełnosprawnościami ruchu. Znajdują się w nich odpowiednie podjazdy, platformy przyschodowe, windy, ogólnodostępne toalety czy sprzęt ewakuacyjny w postaci krzeseł i materacy. Wszystkie dziekanaty zostały wyposażone w pętle indukcyjne wspierające komunikację z osobami z niepełnosprawnościami narządu słuchu, którzy mogą skorzystać również z dostępnych na uczelni systemów FM. Osoby niesłyszące mogą wnioskować o wsparcie w postaci tłumacza języka migowego.
Biblioteka PG dysponuje urządzeniami powiększającymi tekst (lupy optyczne i elektroniczne) oraz komputerem przystosowanym do obsługi przez osoby słabowidzące lub na wózku inwalidzkim. Uczelnia zapewnia także wsparcie w postaci adaptacji materiałów dydaktycznych do wersji cyfrowej.
Systematycznie działamy na rzecz dostępności, dlatego jeżeli jesteś studentem ze szczególnymi potrzebami, zgłoś je jak najszybciej do Biura ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną, do dziekanatu lub do wydziałowego pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnościami.
Biuro ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną
w skrócie BORF zaprasza wszystkich studentów, którzy mierzą się z trudnościami w studiowaniu czy funkcjonowaniu w społeczności akademickiej podczas trwania studiów.
Do BORF można po prostu przyjść porozmawiać, zapytać o radę, poprosić o pomoc, powiedzieć o swoich potrzebach i problemach, uzyskać konkretne rozwiązanie, albo tylko zostać wysłuchanym i przede wszystkim usłyszanym.
Rodzaje wsparcia oferowane przez BORF:
- pomoc psychologiczna,
- pomoc asystenta, w tym studenta z ASD,
- tłumacz języka migowego,
- dostosowanie materiałów dydaktycznych,
- wypożyczalnia sprzętu specjalistycznego,
- Indywidualny Plan Studiów dla osób ze specjalnymi potrzebami,
- sekcja integracyjna w Centrum Sportu Akademickiego, gdzie osoby z ograniczeniami wynikającymi np. ze stanu zdrowia mogą znaleźć aktywność sportową odpowiednią dla siebie,
- pomoc we wnioskowaniu o stypendia, w tym szczególnie: dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogi – UWAGA! O zapomogę można ubiegać się m.in. w związku z chorobą, w tym korzystaniem z konsultacji psychologa lub psychiatry.
BORF zostało powołane w lutym 2024 r. by działać na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dla osób z różnorodnością funkcjonalną, ale także dla tych, którzy w przypadkach nagłego pogorszenia stanu zdrowia mają trudności w realizacji kształcenia w standardowej formie. BORF jest częścią Działu Spraw Studenckich i mieści się przy ul. Siedlickiej 4 w budynku „Bratniak” (nr 23 na mapie kampusu). Wystarczy przyjść i porozmawiać.
Na Politechnice Gdańskiej nie ma rzeczy niemożliwych!