Pierwsze kroki | Politechnika Gdańska

Treść strony

Pierwsze kroki

Gaudeamus igitur!

Co dla świeżo upieczonego studenta oznacza rozpoczęcie roku akademickiego? Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany, dlatego przygotowaliśmy dla nowych studentów PG Samodzielnik Pierwszaka. Chcemy Ci pomóc odnaleźć się w nowej, fascynującej, ale także wymagającej rzeczywistości uczelnianej.

Zależy nam, byś szybko znalazł/a najważniejsze dla Ciebie informacje, dotyczące tego, jak stawiać pierwsze kroki na PG, czyli jak korzystać (i kiedy) z aplikacji Moja PG, jakie możliwości daje Ci legitymacja studencka i jak ważne są punkty ECTS (oraz egzaminy).

Pamiętaj także, że największą wiedzą o codziennym życiu uczelnianym mają studenci starszych roczników  – ​ ​​​​​​Samorząd Studencki (SSPG) organizuje wiele ciekawych wydarzeń i inicjatyw, a jego przedstawiciele z chęcią pomogą Ci w każdej kwestii. 

Savoir-vivre na uczelni

Jako student/ka pierwszego roku masz prawo nie wiedzieć wszystkiego, co wiąże się z nauką na uczelni wyższej, ale czym prędzej musisz opanować podstawy akademickiego savoir-vivre'u. Wyjdzie Ci to na dobre :) Jakie są najważniejsze rady dla studentów pierwszego roku? Przyswój tych kilka prostych zasad, a pierwsze dni na studiach nie będą dla Ciebie błądzeniem po omacku.

Jeśli stawiasz pierwsze kroki na uczelni i nie znasz jeszcze wszystkich obowiązujących tu zwyczajów, a chcesz nawiązać poprawny kontakt z kadrą akademicką i pracownikami oraz w miłej atmosferze załatwić wiele spraw zajrzyj do Minisłownika

Zajęcia na uczelni są zwykle prowadzone przez nauczycieli akademickich: magistrów, doktorów, doktorów habilitowanych, profesorów. Wykłady z kolei są zwykle prowadzone przez doktorów i profesorów. Są oni do twojej dyspozycji nie tylko podczas zajęć, ale także podczas tzw. konsultacji, czyli regularnych dyżurów dla studentów. Dzięki nim w wyznaczonym terminie możesz porozmawiać indywidualnie ze swoimi wykładowcami, poprosić o radę, dodatkowe wyjaśnienie czy też rozwinięcie tematu, który Cię szczególnie zainteresował.

Jak się zwracać do nauczycieli/ek?

Tradycja akademicka uświęca pewne zasady, których lepiej nie lekceważyć. Nauczycieli akademickich należy właściwie tytułować, zwracając się do nich bezpośrednio lub pytając o nich. Zwróć uwagę, jaki stopień naukowy nosi każdy z prowadzących. Stopień lub tytuł naukowy danego nauczyciela/ki możesz sprawdzić na stronie internetowej wydziału albo na wizytówce na drzwiach jego/jej gabinetu. Od dzisiaj musisz przywyknąć do mówienia: panie doktorze/pani doktor, panie docencie/pani docent, panie profesorze/pani profesor. Jeśli wykłada magister inżynier, należy zwracać się do niego/niej zwykłymi formami grzecznościowymi. Zdarza się, że prowadzący/a pełni funkcję dziekana, czyli szefa wydziału lub prodziekana. Wówczas warto mówić: panie dziekanie/pani dziekan. Jeśli jest rektorem lub prorektorem, stosuj formułę panie rektorze/pani rektor. Żeńska forma tytułów naukowych może niekiedy nastręczać wątpliwości, bowiem niektóre z Twoich nauczycielek wolą, by zwracać się do nich np. pani docent/inżynier, a niektóre pani docentko/inżynierko. Nie martw się jednak, bo obie formy są poprawne i nie popełnisz faux pas, zwracając się per pani docentko. Jeśli będziesz mieć wątpliwości, którą opcję woli Twoja rozmówczyni, po prostu ją o to zapytaj :)

Kontakt z prowadzącymi

Już na pierwszych zajęciach poznasz zasady kontaktu z nauczycielem/ką. Dowiesz się, gdzie znajdziesz prowadzącego i w jakich godzinach ma czas dla studentów. Niektórzy nauczyciele udostępniają nawet numer telefonu, abyś mógł umówić się w dodatkowym terminie. W sprawach organizacyjnych, ważnych dla całego roku, z prowadzącymi kontaktuje się starosta grupy lub roku.

Minisłownik

Podziel się z nami swoją opinią o tej witrynie, czekamy na wiadomość od Ciebie.
Wyślij maila na: promocja@pg.edu.pl.