Zmień nawyki – pij wodę prosto z kranu  | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-03-21

Zmień nawyki – pij wodę prosto z kranu 

Zmień nawyki – pij wodę prosto z kranu 
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.  Jest to okazja, by zastanowić się, jak nasze codzienne nawyki związane z piciem wody wpływają na środowisko. Jednym z prostych, ale znaczących działań, jest rezygnacja z picia wody w jednorazowych butelkach na rzecz wody z kranu. 

Cel 6 Zrównoważonego Rozwoju ONZ określony w Rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, w dniu 25 września 2015 r., dąży do zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi.  W Polsce mamy to szczęście, że dostęp do wody pitnej jest powszechny i łatwy – wystarczy odkręcić kran. 

Czy wiesz, że kranówka w Gdańsku spełnia wszystkie normy i jest regularnie kontrolowana?  

Woda w kranach w Gdańsku spełnia wymogi mikrobiologiczne, czyli nie zawiera chorobotwórczych bakterii. Dzięki temu można ją pić bez potrzeby dodatkowej filtracji czy przegotowywania. Aktualne parametry jakości wody znajdują się na stronie Gdańskich Wodociągów.  

Czy wiesz, że woda w kranach i zdrojach na Politechnice Gdańskiej pochodzi z ujęcia głębinowego? 

Woda zgromadzona pod ziemią w ujęciach głębinowych jest w naturalny sposób chroniona przed zanieczyszczeniami z powierzchni i dodatkowo ulega samooczyszczeniu podczas pokonywania drogi do głębszych warstw ziemi. Woda na PG pochodzi z ujęcia głębinowego Czarny Dwór i jej zawartość składników mineralnych klasyfikuje ją jako wodę niskozmineralizowaną.  

W tabeli porównano wodę na PG z wodą butelkowaną pod kątem zawartości składników mineralnych.  

 

wapń

mg/l

magnez

mg/l

sód

mg/l

fluorki

mg/l

wodorowęglany

mg/l

woda w kranach i zdrojach na PG 85 10,8 27 0,39 268
woda butelkowana 58,1 33,4 2 0,1 276,9
           

Tab.1. Porównanie poziomu zawartości składników mineralnych wody wodociągowej na PG z wodą butelkowaną jednej z marek wód w Polsce. Źródło: oprac. własne na podstawie komunikatu jakości wody w Gdańsku (stan na luty 2025r.) 

Pij wodę prosto z kranu – tanio i ekologicznie! 

Wybierając wodę z kranu, znacząco zmniejszamy zużycie plastiku. W 2021 roku każda osoba mieszkająca w Unii Europejskiej wytworzyła średnio 36,1 kg odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Niestety, tylko część plastikowych butelek PET jest poddawana recyklingowi. Reszta trafia na wysypiska śmieci jako odpady zmieszane, a wiele z nich pozostaje w środowisku: w lasach, jeziorach, morzach i oceanach. 

Cena 1 litra wody butelkowanej to średnio 1,5 zł, podczas gdy litr wody kranowej kosztuje zaledwie 1 grosz. Zakładając, że tygodniowo zużywamy 6 opakowań wody 1,5-litrowej, w skali roku możemy zaoszczędzić około 645 zł. 

Rezygnacja z wody butelkowanej to krok w stronę zdrowszego stylu życia oraz troski o środowisko. Warto wyrobić sobie nawyk picia kranówki – wystarczy zaopatrzyć się w butelkę wielokrotnego użytku i cieszyć się łatwym dostępem do wody o dobrej jakości przez cały dzień. 

Dostęp do wody na Politechnice Gdańskiej 

Na Politechnice Gdańskiej zainstalowano zdroje wody pitnej kranowej, które zapewniają łatwy dostęp do wody pitnej na terenie kampusu. Znajdziesz je w następujących miejscach: 

  • Gmach Główny – 7 sztuk (przy pokojach 11, 64, 113, 160, 210, 260 i w gabinecie rektora) 
  • Gmach B – 5 sztuk (poziom 0, kwestura, poziom 1, 2, 3) 
  • Audytorium Novum – 1 sztuka (poziom 0) 
  • Budynek WETI B – 1 sztuka (poziom 1) 
  • Centrum Sportu Akademickiego – 1 sztuka (poziom 0) 
  • Chemia C – 1 sztuka (poziom 0) 
  • Żelbet – 4 sztuki 

Wszystkie urządzenia wyposażono w liczniki, które pozwalają monitorować liczbę zaoszczędzonych plastikowych butelek. Sprawdź i przekonaj się sam! 

Czy już pijesz wodę z kranu? Jeśli nie, czas spróbować! 

125 wyświetleń