Zanim wyjedziesz - ogólne zasady | Politechnika Gdańska

Treść strony

Zanim wyjedziesz - ogólne zasady

Do których krajów można wyjechać?

1. krajów programu: UE, Islandia, Norwegia, Liechtenstein, Serbia, Turcja, Macedonia Płn. 
2. krajów partnerskich: pozostałe kraje świata, z którymi Politechnika Gdańska ma podpisane umowy*
*liczba miejsc na studia w krajach partnerskich jest ograniczona

 
Na które uczelnie można wyjechać?

Na uczelnie, z którymi dany wydział Politechniki Gdańskiej ma podpisane umowy. Jeżeli Twój wydział nie ma podpisanej umowy z uczelnią, na którą chcesz wyjechać lub taką umowę ma inny wydział Politechniki Gdańskiej skontaktuj się mailowo/telefonicznie z Działem Współpracy Międzynarodowej - być może będzie możliwość, aby podpisać nową umowę lub skorzystać z umowy innego wydziału.  


Na jak długo można wyjechać?

Minimum na 60 dni - maksymalnie na 12 miesięcy. 
 

Ile razy w ciągu studiów można wyjechać?

Każdy student posiada tzw. Kapitał Mobilności - 12 miesięcy na wyjazdy na każdym stopniu studiów (czyli na I stopniu studiów można wyjechać w sumie na 12 miesięcy i na II stopniu studiów można wyjechać w sumie na kolejnych 12 miesięcy). Kapitał mobilności można wykorzystać w całości na studia, w całości na praktyki albo podzielić na studia i na praktyki. 
 

Kto może wyjechać?

1. student, który ukończył przynajmniej pierwszy rok na studiach I stopnia
2. dobrze znający język wykładany na uczelni zagranicznej, na którą chce wyjechać (to niekoniecznie musi być język angielski - możesz wyjechać na studia np. do Hiszpanii i tam studiować po hiszpańsku)
3. gotowy podjąć studia w pełnym wymiarze

 

Zakwaterowanie i transport

Organizacja zakwaterowania i transportu jest po stronie studenta. W sprawie zakwaterowania warto skontaktować się z lokalną sekcją Erasmus Student Network - organizacji studenckiej, której krajowe oddziały wspierają studentów przyjeżdżających na Erasmusa. 
 

Jakiej wysokości stypendium można dostać?

Musisz liczyć się z tym, że dofinansowanie może nie pokryć w całości kosztów utrzymania w kraju, do którego wyjeżdżasz - dofinansowanie ma jedynie pokryć różnice w kosztach życia w Polsce i w kraju, do którego się wyjeżdża. Dofinansowanie jest wypłacane następująco: 85% kwoty po podpisaniu umowy (przed wyjazdem), pozostałe 15% po rozliczeniu się z wyjazdu (po powrocie).

kraj wysokość stypendium
grupa I: Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja 550 euro miesięcznie
grupa II: Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy 550 euro miesięcznie
grupa III: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia Północna, Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry 450 euro miesięcznie


Dodatkowe środki dla osób ze specjalnymi potrzebami

Studenci ze specjalnymi potrzebami mogą liczyć na dodatkowe dofinansowanie do wyjazdu. Jako studentów ze specjalnymi potrzebami rozumie się:
1. studentów, którym przyznane zostało stypendium socjalne
2. studentów z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
Studenci z tych grup dostają dodatkowo kwotę 250 euro na każdy miesiąc pobytu (bez względu na kraj, do którego się wyjeżdża). 


🌿Zielony Erasmus+

Studenci, którzy zdecydują się na podróż zielonym środkiem transportu, czyli pociągiem, autobusem lub samochodem (w ramach carpoolingu) mogą liczyć na dodatkowe dofinansowanie do wyjazdu, czyli:
- 50 euro jednorazowego dodatku
- oraz dodatkowe środki finansowe na max. cztery dni podróży (ok. 20 euro dziennie). Jak to działa? Powiedzmy, że uczelnia zagraniczna jest gotowa przyjąć Cię od 1 października do 30 kwietnia i podpisujesz umowę z takimi terminami. Jeżeli skorzystasz z zielonych form transportu możesz wyjechać np. 29 września i wrócić 2 maja - otrzymasz wówczas dodatkowe środki za cztery dni podróży. 


Wsparcie językowe 

Studenci odbywający za granicą studia w języku angielskim, bułgarskim, chorwackim, czeskim, duńskim, fińskim, francuskim, greckim, hiszpańskim, niderlandzkim, niemieckim, portugalskim, rumuńskim, słowackim, szwedzkim, węgierskim, włoskim, mają możliwość wypełnienia testu biegłości językowej. Zachęcamy do wypełnienia takiego testu i sprawdzenia swojego poziomu znajomości języka obcego przed wyjazdem na studia za granicą. 

Na podstawie testu student może (jeśli chce) otrzymać również licencję na kurs językowy online (przy czym test zdaje się z języka, w którym będzie się studiować w danym kraju, a kurs można zrobić z dowolnego języka. Na przykład: student wyjeżdża na studia do Hiszpanii: same studia są po angielsku - test zdaje się z angielskiego, ale kurs można zrobić z hiszpańskiego czy jakiegokolwiek innego języka). 

Studenci, którzy zostaną zakwalifikowani do udziału w programie Erasmus+ i będą zainteresowani testem i kursem językowym, powinni skontaktować się z Działem Współpracy Międzynarodowej po więcej szczegółów.  


Oferowane kursy językowe online:

język test językowy kurs językowy
angielski, francuski, hiszpański, niderlandzki, niemiecki, włoski tak tak - wszystkie poziomy
portugalski tak tak - do poziomu B2
bułgarski, chorwacki, czeski, duński, fiński, grecki, rumuński, słowacki, szwedzki, węgierski tak tak - na poziomie A1

Masz pytania?

w sprawach rekrutacji na wydziałach, programów studiów itp. prosimy o kontakt z koordynatorami wydziałowymi: lista kontaktowa


pozostałe sprawy:
Justyna Ksionek
(WArch, WChem, WETI, WEiA)
justyna.ksionek@pg.edu.pl
tel. +48 58 347 17 80

 

Rong Li
(WZiE, WIMiO, WFTiMS, WILiŚ)
rong.li@pg.edu.pl
tel. +48 58 347 16 44