Polska
oficjalna nazwa kraju: Rzeczpospolita Polska
język urzędowy: polski
waluta: polski złoty (PLN)
stolica: Warszawa
Największe miasta: Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Białystok. Strefa czasowa: środkowoeuropejska (GMT + 1hour / TUC + 1hour), od końca marca do końca października obowiązuje w Polsce tzw. czas letni.
Zwyczaje i święta religijne
1 listopada: Wszystkich Świętych (dzień wolny)
11 listopada: Dzień Niepodległości (dzień wolny)
29 listopada: wigilia Św. Andrzeja (tzw. Andrzejki)
24 grudnia - 1 stycznia: przerwa "świąteczna": 24.12 wigilia Bożego Narodzenia, 25.12 Boże Narodzenie (dzień wolny), 26.12 drugi dzień świętowania (dzień wolny), 31.12 Sylwester, 1.01 Nowy Rok (dzień wolny)
6 stycznia: Trzech Króli (dzień wolny)
8 marca: Dzień Kobiet
21 marca: Pierwszy Dzień Wiosny
Wielkanoc: od czwartku do poniedziałku - ruchome święto między końcem marca a końcem kwietnia
1 maja: Święto Pracy (dzień wolny)
2 maja: Dzień Flagi Narodowej
3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja (dzień wolny)
Boże Ciało (dzień wolny)
Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot
Gdańsk
Gdańsk położony jest na północy kraju, nad zatoką Morza Bałtyckiego. Jest to miasto z ponad tysiącletnią historią, a jednocześnie to najważniejszy port morski i stolica województwa pomorskiego. Razem z Sopotem i Gdynią tworzą metropolię zwaną Trójmiastem. Populacja samego Miasta Gdańska to 461 489 ludzi, a cała metropolia to ponad półtora miliona osób.
Kilka najważniejszych faktów:
- w 1980 roku, w Stoczni Gdańsk narodził się Niezależny Związek Zawodowy Solidarność, którego działalność przyczyniła się do obalenia komunizmu w Polsce w 1989 roku. Solidarność zapoczątkowała także serię wiekopomnych protestów, które odegrały ważną rolę w procesie upadku reżimu komunistycznego w dawnym ZSRR
- zabytkowy kościół - rzymskokatolicka Bazylika Mariacka w Gdańsku - jest obecnie drugim co do wielkości ceglanym kościołem na świecie
- w Gdańsku każdego lata odbywa się Jarmark św. Dominika, którego początki datuje się na 1260 rok. Jarmark ten uznawany jest za jedno z największych wydarzeń handlowych i kulturalnych w Europie
Dzięki otaczającym wzgórzom i nadmorskiemu położeniu, klimat i pogoda w Gdańsku są bardzo zróżnicowane. Latem morska bryza redukuje odczucie upału, a zimą wpływ morza łagodzi odczucie spadku temperatury. Zwykle najzimniejszym miesiącem w Gdańsku jest luty (średnio -3°C, ale -15°C także nie należy do rzadkości), a najcieplejszym lipiec i sierpień (między +18°C a 30°C). Zazwyczaj zimą Trójmiasto zapewnia wspaniałe warunki do jazdy na nartach a lato to mieszanka upałów i przelotnych opadów.
Gdynia
Gdynia to bardzo młode miasto. Co prawda posiada średniowieczne zabytki (np. XIII-wieczny kościół św. Michała Archanioła na Oksywiu, najstarszy budynek w Gdyni, oraz XVII-wieczny neogotycki dwór przy ulicy Folwarcznej w Orłowie), jednak prawa miejskie nadano jej w 1926 roku, a całość architektury miejskiej to XX wiek, z dominującym modernizmem, wczesnym funkcjonalizmem i motywami marynistycznymi (dobrym przykładem modernizmu jest budynek PLO przy ul. 10 Lutego).
Okoliczne wzgórza i wybrzeże przyciągają wielu miłośników przyrody. Popularnymi lokalizacjami turystycznymi są również molo w Orłowie i klifowe wybrzeże na Kępie Redłowskiej, a także otaczający ją Rezerwat Przyrody. W porcie cumują dwa statki muzealne: niszczyciel ORP Błyskawica i żaglowiec fregata Dar Pomorza. Z przystani w centrum miasta na plażę w Redłowie prowadzi 1,5-kilometrowa promenada.
Gdynia jest gospodarzem corocznego Gdynia Film Festival, uznawanego za najważniejszy festiwalu filmowego w Polsce. Także International Random Film Festival w 2014 odbył się w Gdyni. Od 2003 roku Gdynia każdego lata organizuje światowy Open'er Festival, obecnie jeden z największych festiwali muzycznych w Europie, goszczący światowe sławy hip-hopu, rocka i electro.
Sopot
Sopot jest ważnym ośrodkiem uzdrowiskowym i turystycznym. Posiada najdłuższe drewniane molo w Europie, liczące 515,5 metra, biegnące wgłąb Zatoki Gdańskiej. Miasto słynie również z Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, największej tego typu imprezy w Europie po Konkursie Piosenki Eurowizji. Wśród innych atrakcji jest fontanna wody źródlanej bromku, zwana „grzybkiem do inhalacji”.
Ciekawe miejsca w Sopocie:
Ulica Bohaterów Monte Cassino (popularny Monciak), główny deptak miejski, pełen restauracji, kafejek, klubów i sklepów
Molo w Sopocie, najdłuższe drewniane molo w Europie, 450 metrów od brzegu, 650 metrów długości
Grand Hotel
Centrum Balneoterapii
Latarnia Morska w Sopocie
Grodzisko, zrekonstruowana wczesnośredniowieczna warownia słowiańska
Muzeum w Sopocie
Kościół Zbawiciela
Kościół św. Jerzego i przydrożna kapliczka Św. Wojciecha
Stare dwory i wille, w tym XVIII-wieczny dwór Sierakowskich i Dwór Hiszpański oraz sopocki Belweder z początku XX wieku (Sopocki Belwederek), miejsce pobytu prezydentów i premierów Polski podczas wizyt w Sopocie
dawne Łazienki Południowe
Hipodrom Sopot w dzielnicy Karlikowo
sopocka plaża
Krzywy Domek przy Monciaku
Opera Leśna
Dom Zdrojowy z przyległym ogrodem i Państwową Galerią Sztuki