Minisłownik

A

Ankiety – co semestr studenci wypełniają anonimową ankietę dotyczącą swoich nauczycieli, oceniając ich pracę dydaktyczną. Wyniki ankiet są dostępne dla władz wydziału i Samorządu Studentów.

Ć

Ćwiczenia – podstawowy rodzaj zajęć na studiach, których celem jest pogłębienie zagadnień przekazywanych podczas wykładów. Ćwiczenia odbywają się w niewielkich grupach i zwykle trwają 90 minut.

D

Dziekan – najważniejsza osoba na wydziale, kierująca jego sprawami. Przełożony wszystkich pracowników i studentów danego wydziału.

Dziekanka – urlop dziekański, czyli przerwa w studiach. Podczas urlopu zachowuje się prawa studenta.

Dzień dziekański, godziny dziekańskie – dzień lub godziny wolne od zajęć, wyznaczone przez dziekana danego wydziału. Ustanawiane po to, aby np. umożliwić studentom udział w interesującym wykładzie lub z okazji Technikaliów.

Dzień rektorski, godziny rektorskie – dzień wolny od zajęć ustanowiony przez rektora. Zamiast całego dnia wolnego rektor może wyznaczyć tzw. godziny rektorskie.

E

Egzamin – pisemne lub ustne zaliczenie przedmiotu, które odbywa się podczas sesji.

Egzamin dyplomowy, obrona – to egzamin wieńczący studia. Student prezentuje wyniki pracy dyplomowej oraz odpowiada na pytania komisji egzaminacyjnej dotyczące tzw. zagadnień ogólnych. Obronie zwykle towarzyszy dyskusja.

Egzamin poprawkowy – jeśli nie zdasz egzaminu, masz prawo do jednej poprawki, która odbędzie się w sesji poprawkowej.

Egzamin zerowy, zerówka – egzamin, który odbywa się przed rozpoczęciem sesji, a którego termin ustala wykładowca. Zerówka nie jest obowiązkowa, ale skorzystanie z niej pozwala czasem szybciej rozpocząć wakacje lub ferie.

H

Harmonogram roku akademickiego – szczegółowy rozkład roku akademickiego, zawierający m.in. dni wolne od zajęć oraz terminy sesji egzaminacyjnych.

I

Immatrykulacja – uroczystość przyjęcia nowych studentów do grona społeczności akademickiej uczelni.

Indywidualny Plan Studiów i Indywidualny Program Studiów – indywidualny Plan Studiów to forma studiowania, która pozwala m.in. na indywidualną organizację planu, dostosowaną do bieżącej sytuacji studenta; wówczas łatwiej studiować dwa kierunki. Indywidualny Program Studiów to program zapewniający indywidualny dobór przedmiotów, dostosowywany do zainteresowań naukowych studenta. O szczegóły zapytaj w dziekanacie.

J

Jego Magnificencja Rektor PG – szef wszystkich szefów. Najważniejszy człowiek na uczelni. We wszystkich istotnych sprawach pracownicy uczelni muszą pytać go o zgodę. Reprezentuje również politechnikę na zewnątrz. Przełożony wszystkich pracowników i studentów.

K

Kampania wrześniowa – potoczna nazwa letniej sesji poprawkowej, odbywającej się właśnie we wrześniu.

Kanclerz – dyrektor administracyjny uczelni, taki uczelniany „minister finansów”.

Kolokwium, koło – odpowiednik sprawdzianu, najczęściej spotykany na ćwiczeniach i wykładach.

Konsultacje – godziny dyżurów wykładowców, podczas których można się zgłosić z każdym pytaniem i każdą wątpliwością.

L

Laboratorium – praktyczne realizowanie zadania, polegające na samodzielnym (przez grupę lub pojedynczego studenta) sprawdzeniu tezy, wykonaniu programu czy dokonaniu badań lub pomiarów; inną formą jest laboratorium komputerowe, podczas którego studenci poznają nowe programy i wykonują zadania lub projekty.

Lektorat – obowiązkowe uczelniane zajęcia z języków obcych.

P

Praca dyplomowa – pisemna praca, której obrona jest konieczna do uzyskania tytułu inżyniera lub magistra. Powstaje pod opieką promotora, student analizuje w niej wybrany problem, przedstawia wyniki badań i wnioski końcowe.

Projekt – grupowa lub indywidualna realizacja zadania, np. zaprojektowanie urządzenia, systemu zarządzania, zaplanowanie wdrożenia nowych rozwiązań technologicznych lub biznesowych. Najważniejsze jest tu innowacyjne podejście do analizowanego zagadnienia.

S

Seminarium – prezentacja przez studenta danego zagadnienia przed większym forum. To zajęcia odbywające się na ostatnim roku studiów inżynierskich lub magisterskich, których celem jest przygotowanie do napisania i obrony pracy dyplomowej.

Sesja – czas pod koniec semestru przeznaczony na egzaminy. W tym okresie nie odbywają się zajęcia. Regulamin przewiduje dwa terminy każdego egzaminu: podstawowy i poprawkowy.

Skrypt – opracowanie materiału przez wykładowcę lub prowadzącego ćwiczenia i wydanie go w formie podręcznika, który jest syntezą wiedzy z danego przedmiotu.

Specjalność, specjalizacja – aby student mógł uzyskać biegłość w danej dziedzinie tematycznej, możliwe jest zawężenie obszaru studiowania danego kierunku poprzez wybór specjalności i specjalizacji. Czas wyboru specjalności czy specjalizacji zależy od kierunku, na którym studiujesz.

W

Warunek – potoczne określenie powtarzania roku lub przedmiotu. To warunkowa możliwość kontynuowania studiów, np. po wielokrotnie niezdanych egzaminach.

Wejściówka – krótka kartkówka przed rozpoczęciem zajęć, sprawdzająca poziom wiedzy studentów. Bywa, że oceny z wejściówek wpływają na ocenę końcową z ćwiczeń lub laboratoriów.

Wykład – rodzaj zajęć dydaktycznych dla większej liczby słuchaczy, najczęściej dla całego roku, zwykle w formie monologu wykładowcy.

Z

Zaliczenie – potwierdzenie uczestnictwa i uzyskania pozytywnych wyników, np. z ćwiczeń. Posiadanie zaliczenia z danego przedmiotu jest warunkiem przystąpienia do egzaminu.

 


Skróty, które warto znać:

DS Dom Studencki
KS Komisja Stypendialna
OKS 
Odwoławcza Komisja Stypendialna
SSPG 
Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej
URS 
Uczelniana Rada Studentów
WKS 
Wydziałowa Komisja Stypendialna
WRS 
Wydziałowa Rada Studentów