Kropla ma znaczenie – oszczędzaj wodę! | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-01-30

Kropla ma znaczenie – oszczędzaj wodę!

Kropla ma znaczenie – oszczędzaj wodę!
Trzy czwarte powierzchni Ziemi stało się bardziej suche w ciągu ostatnich 30 lat. Do 2100 roku może to mieć wpływ na życie 5 miliardów ludzi – wynika z raportu Konwencji ONZ w sprawie Zwalczania Pustynnienia (UNCCD).   

Raport "Globalne zagrożenie wysychaniem ziem: regionalne i globalne trendy suszy i prognozy na przyszłość" zaprezentowano podczas 16. konferencji UNCCD w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej (COP16) w grudniu 2024 r.

Woda to jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych, który wymaga naszej wspólnej troski, dlatego warto podejmować działania na rzecz jej oszczędzania, także w miejscu pracy.

Kilka prostych zasad, które pomogą ograniczyć zużycie wody: 

Zakręcaj kran. Podczas mycia rąk, naczyń czy czyszczenia sprzętu, nie zostawiaj otwartego strumienia wody. Wystarczy 30 sekund, aby przez odkręcony kran niepotrzebnie popłynęło od 5 do 8 litrów wody.  

Rozsądnie korzystaj z ciepłej wody. Podgrzewanie wody wymaga dodatkowej energii, dlatego korzystaj z niej tylko wtedy, gdy to konieczne. Do spłukiwania naczyń lub innych zadań użyj zimnej wody. 

Wybieraj odpowiedni przycisk spłukujący w toalecie. Jeśli toaleta ma system podwójnego spłukiwania, wybierz mniejszy przycisk tam, gdzie to wystarcza. 

Zgłaszaj usterki. Nawet drobne problemy, takie jak kapiący kran, zablokowana spłuczka czy przeciekająca instalacja, mogą prowadzić do znacznych strat wody. Jeżeli zauważysz usterkę, zgłoś ją jak najszybciej przełożonemu lub administratorowi budynku. 

Zastosuj oszczędne urządzenia. Jeżeli w Twoim miejscu pracy są stare baterie lub spłuczki, zasugeruj administratorowi budynku ich wymianę na nowoczesne, oszczędzające wodę (np. baterie z perlatorami, spłuczki z podwójnym systemem spłukiwania). 

Używaj zmywarek. Jeżeli  myjesz naczynia w zmywarce, korzystaj z programów ekologicznych i włączaj ją tylko przy pełnym załadunku.   

Unikaj zbędnego płukania naczyń i przyborów przed myciem w zmywarce.  Zamiast tego usuń resztki jedzenia wrzucając je do śmietnika.  

Podlewaj rośliny w sposób oszczędny. Rośliny w biurze podlewaj zimną wodą np. z opróżniania czajnika. 

Zadbaj o wodę w laboratorium. W miejscach, gdzie wykorzystuje się wodę do pracy badawczej lub czyszczenia sprzętu, pamiętaj o wyłączaniu strumienia natychmiast po zakończeniu pracy. Jeżeli zadanie wymaga stałego przepływu wody, upewnij się, że strumień jest odpowiednio zmniejszony. 

Przemyśl prace w laboratoriach z użyciem wody. Jeśli pracujesz w laboratorium, zweryfikuj, czy wszystkie prace wymagają bieżącej wody. Być może można wykorzystać obieg zamknięty lub ograniczyć jej zużycie w inny sposób. 

Włącz się w działania na rzecz oszczędzania wody. Jeśli masz pomysły, jak jeszcze lepiej gospodarować wodą w naszym miejscu pracy, podziel się nimi! Wspólnie możemy wdrożyć kolejne inicjatywy. 

Nasza uczelnia aktywnie dąży do minimalizowania wpływu na środowisko na terenie naszego kampusu. Zainstalowaliśmy 14 zbiorników na wodę deszczową, z których każdy może pomieścić około 360 litrów wody, co rocznie pozwala zgromadzić nawet 10 000 litrów, wykorzystywanych przez ogrodników do pielęgnacji zieleni na kampusie. W nowo otwartym Centrum Ekoinnowacji funkcjonują instalacje odzysku wody szarej. Dzięki tym rozwiązaniom zmniejszamy zużycie wody pitnej, promując zrównoważone gospodarowanie zasobami. 

Każdy z nas ma wpływ na to, ile wody zużywa. Wspólnym wysiłkiem możemy znacząco je ograniczyć i przyczynić się do ochrony środowiska.

93 wyświetleń