PG w drodze po komputer kwantowy. Do tego susza i ultradźwięki [PG W MEDIACH] | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-06-03

PG w drodze po komputer kwantowy. Do tego susza i ultradźwięki [PG W MEDIACH]

Pg w mediach
W dniach od 27 maja do 2 czerwca 2024 r. w mediach, w tym m.in. na portalach, w prasie, radiu i telewizji, pojawiło się 229 wzmianek o Politechnice Gdańskiej.

Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych publikacji medialnych z ostatniego tygodnia.

W drodze po komputer kwantowy

Władze Politechniki Gdańskiej chcą, by Gdańsk stał się jednym z nielicznych ośrodków akademickich w Europie wyposażonych w komputer kwantowy. Uczelnia podpisała w tym celu memorandum o współpracy z IQM Quantum Computers (IQM), europejskim liderem w budowie komputerów kwantowych. Relacje z tego wydarzenia opublikowały czołowe media lokalne.

Trójmiasto.pl Dziennik Bałtycki  Radio Gdańsk 

Susza uderza w rolników i nie tylko

Ekspertem w jednym z materiałów we wtorkowych, popołudniowych „Wydarzeniach” na Polsacie był dr hab. inż. Tomasz Kolerski, prof. PG, reprezentujący Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Opowiadał m.in. o tym jaki jest wpływ suszy na rolnictwo i jak można jej przeciwdziałać. Niestety, stacja archiwizuje i publikuje online jedynie wieczorne wydania „Wydarzeń”. Materiał ukazał się również w programie „Obraz dnia” na antenie Polsat News.

Ultradźwiękowa diagnostyka konstrukcji

W audycji „Eureka” na antenie radiowej Jedynki dr inż. Erwin Wojtczak z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej opowiadał o znaczeniu metod diagnostycznych, którymi się zajmuje i które zostały docenione przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Posłuchaj 

Energetyka jądrowa katalizatorem rozwoju 

Na kreślonej na nowo mapie energetycznej Polski energetyka jądrowa to nowa gałąź sektora. Inwestycje w tej branży ze względu na skalę oceniane są jak koło zamachowe gospodarki, a ze względu na wymagane kompetencje to katalizator rozwoju technologicznego i naukowego. W ramach stałej współpracy z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ) również Politechnika Gdańska prowadzi aktywną politykę wokół energetyki jądrowej, a opowiada o niej redakcja serwisu gospodarczego WNP.pl.

Przeczytaj 

98 wyświetleń