130+ uczestników projektu ENHANCE+ spotkało się w Berlinie | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-03-05

130+ uczestników projektu ENHANCE+ spotkało się w Berlinie

ENHANCE kick off meeting
W dniach 22-23 lutego ponad 130 przedstawicieli dziesięciu uczelni partnerskich Sojuszu ENHANCE spotkało się w Berlinie, aby oficjalnie zainaugurować projekt ENHANCE+. Dla Politechniki Gdańskiej jego realizacja jest jednym z priorytetów w obszarze umiędzynarodowienia.

Przypomnijmy: w listopadzie 2022 roku Politechnika Gdańska dołączyła do Sojuszu ENHANCE – konsorcjum uniwersytetów technicznych z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Holandii i Polski. W lipcu 2023 roku Sojusz ENHANCE otrzymał 14,4 miliona euro z funduszy europejskich na realizację projektu o nazwie ENHANCE+ na lata 2023-2027. Środki te zostały przyznane w ramach ogłoszonego przez Komisję Europejską konkursu "Uniwersytety Europejskie " (więcej informacji o tym, czym jest inicjatywa Uniwersytety Europejskie można przeczytać na stronie erasmusplus.org.pl/uniwersytety-europejskie; o tym, które polskie uczelnie należą do sojuszy w ramach Uniwersytetów Europejskich można przeczytać na stronie nawa.gov.pl/instytucje/uniwersytety-europejskie).

Otrzymanie dofinansowania na realizację Projektu oznacza, że przez kolejne cztery lata Politechnika Gdańska wspólnie z uniwersytetami partnerskimi będzie prowadzić szeroko zakrojone działania związane między innymi z tworzeniem nowych ścieżek edukacyjnych, nauczaniem umiejętności przyszłości, rozwojem przedsiębiorczości w duchu zrównoważonego rozwoju, podnoszeniem kompetencji zawodowych pracowników oraz promocją różnorodności, inkluzywności i równości.

Dwa dni wypełnione spotkaniami

Lutowe spotkanie w Berlinie było okazją do oficjalnej inauguracji Projektu ENHANCE+. Gospodarzem wydarzenia był Technische Universität Berlin (TU Berlin) – jedna z czołowych uczelni technicznych w Niemczech i lider Projektu. W wydarzeniu wzięli udział członkowie Komitetu Sterującego (prorektorzy), koordynatorzy uczelniani (tzw. core officers – zwykle kierownicy działów międzynarodowych) oraz liderzy i uczestnicy poszczególnych zadań (nauczyciele akademiccy, pracownicy administracyjni, studenci) – łącznie ponad 130 osób z 8 krajów.

Politechnika Gdańska była reprezentowana na spotkaniu przez: prof. Janusza Nieznańskiego, Prorektora ds. umiędzynarodowienia i innowacji; prof. Mariusza Kaczmarka, Prorektora ds. kształcenia; Michała Nowackiego, Zastępcę dyrektora ds. rozwoju syst. informatycznych w Centrum Usług Informatycznych; Annę Modrzejewską, Kierownik Centrum Współpracy Międzynarodowej; Katarzynę Bruder, Centrum HR; Krzysztofa Dudka, Centrum HR; prof. Joannę Mytnik, Dyrektor Centrum Nowoczesnej Edukacji; dr inż. Annę Trzaskowską, Wydział Zarządzania i Ekonomii;  Roberta Bajko, Centrum Transferu Technologii; prof. Christiana Jungnickela, Wydział Chemiczny; prof. Justynę Szostak, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej; dr. inż. Mohammada Ghaemiego, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa; Justynę Sudakowską, Centrum Współpracy Międzynarodowej.

W czwartek, 22 lutego odbyły się spotkania zespołów odpowiedzialnych za realizację poszczególnych dziesięciu zadań (tzw. work packages) zaplanowanych w Projekcie. Politechnika Gdańska jest liderem zadania związanego z rozwojem zawodowym pracowników – Work Package 2: Human dimension. Jego koordynatorką jest Katarzyna Bruder z Centrum HR.

Katarzyna Bruder, Centrum HR: – Głównym celem tego zadania jest zachęcenie pracowników uniwersytetów członkowskich ENHANCE – nauczycieli akademickich i kadry administracyjnej, do rozwijania umiejętności zawodowych w międzykulturowym, ogólnoeuropejskim otoczeniu. Chcemy w ten sposób wspierać pracowników w ich działaniach na rzecz promowania wartości europejskich i – w szczególności tych określonych w Europejskiej Strategii dla Uniwersytetów i raporcie ENIHEI na temat innowacji w europejskim szkolnictwie wyższym.

Swoje spotkanie w Berlinie mieli również koordynatorzy uczelniani Projektu (tzw. core officers) odpowiedzialni za sprawne zarządzanie Projektem na swoich uczelniach oraz pełniący funkcję łączników pomiędzy Biurem Operacyjnym a uniwersytetami partnerskimi. Na Politechnice Gdańskiej funkcję tę pełni Anna Modrzejewska, Kierownik Centrum Współpracy Międzynarodowej, odpowiedzialna jednocześnie za obszar dobrostanu pracowników w zadaniu koordynowanym przez PG.

Prace nad Projektem ENHANCE+ ruszyły zaraz po tym, jak w lipcu 2023 roku otrzymaliśmy informację o pozyskaniu dofinansowania. Pierwsze miesiące poświęciliśmy głównie na budowanie zespołu, podział odpowiedzialności i zaplanowanie działań. W większości pracowaliśmy online i spotkanie w Berlinie było nam bardzo potrzebne, aby Projekt nabrał bardziej ludzkiego, nie tylko technicznego wymiaru  – mówi Anna Modrzejewska, Kierownik CWM, Core Officer ENHANCE na PG.  

Drugiego dnia wydarzenia, w piątek 23 lutego swoje przemówienia wygłosili prof. Geraldine Rauch, Rektor TU Berlin oraz Naveed Syed, Sekretarz Generalny ENHANCE. Oboje podkreślili, jakim sukcesem był pierwszy projekt zrealizowany przez Sojusz w latach 2019-2022, ale też jak wiele pracy czeka wszystkich partnerów w nowym Projekcie – jeszcze bardziej ambitnym i złożonym, zakładającym kontynuację części działań i jednocześnie realizację wielu nowych, innowacyjnych inicjatyw
i współprowadzonym przez większą liczbę podmiotów ze szczególną rolą uczelni stowarzyszonych z Ukrainy. 

Tego dnia, poza kontynuowaniem prac zespołów odpowiedzialnych za realizację poszczególnych dziesięciu zadań, odbyły się również spotkania klastrów (zadania zaplanowane w Projekcie zostały podzielone na trzy klastry, aby wzmocnić efekt synergii pomiędzy zespołami) oraz spotkanie członków Komitetu Sterującego z udziałem prorektora prof. Janusza Nieznańskiego.

Na zakończenie wydarzenia w Berlinie odbyła się dyskusja z cyklu ENHANCE Conversations – w formacie wykorzystywanym w poprzednim projekcie Sojuszu – poświęcona kompetencjom inżynierów wymaganym w przyszłości. W roli ekspertów wystąpili: prof. Ena Voûte, Prorektor ds. umiędzynarodowienia (Delft University of Technology, Holandia), prof. José Monserrat del Río, Prorektor ds. umiędzynarodowienia i komunikacji (Universitat Politécnica de València, Hiszpania) oraz Katrin Redmann, Dyrektor Operacyjny SAP Lab Paris. Nagranie ze spotkania można obejrzeć na kanale Youtube ENHANCE.

Prof. Janusz Nieznański, Prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji podsumowując wydarzenie inaugurujące Projekt – Spotkanie w Berlinie umocniło nasze przekonanie, że Projekt ENHANCE+ będzie odgrywał niezwykle ważną rolę w procesie umiędzynarodowienia Politechniki Gdańskiej. Obecność w tak silnym konsorcjum uczelni technicznych będzie wzmacniać naszą pozycję i rozpoznawalność na arenie europejskiej. Spotkanie pogłębiło poczucie wspólnoty wśród członków Sojuszu i ugruntowało przekonanie o wielkiej wartości współpracy w ramach tego konsorcjum.

Relację ze spotkania w Berlinie można również znaleźć na stronie internetowej Sojuszu ENHANCE.

O projekcie ENHANCE+ na Politechnice Gdańskiej

Realizacja Projektu podlega bezpośrednio prof. Januszowi Nieznańskiemu, Prorektorowi ds. umiędzynarodowienia i innowacji.

Projekt jest umocowany w Centrum Współpracy Międzynarodowej. Kierownik CWM – Anna Modrzejewska, pełni jednocześnie funkcję koordynatora uczelnianego (core officer).

Więcej informacji na temat Projektu, osób na PG zaangażowanych w jego realizację, poszczególnych zadań itp. można znaleźć na stronie internetowej pg.edu.pl/international

Wszelkie pytania dot. Projektu prosimy kierować na adres mailowy enhance@pg.edu.pl

98 wyświetleń