Data dodania: 2025-02-24
Spotkanie z filolożką i autorką książek (27 lutego)

- Skąd biorą się wstyd i lęk przed mówieniem w języku obcym?
- Jaką rolę w tworzeniu relacji z nowym językiem odgrywają nasze oczekiwania, system edukacji i opinie innych osób?
O tym porozmawiamy z Jagodą Ratajczak, autorką m.in. książki "Luka. Jak wstyd i lęk dziurawią nam język", w której filolożka sięga do prac słynnych językoznawców, cytuje badania, rozmawia z nauczycielkami, poliglotkami i psycholożkami oraz zwykłymi użytkownikami języka. Autorka opowie nam dlaczego wstydzimy się błędów w języku (obcym) i dlaczego oceniamy własny i cudzy akcent.
Spotkanie pt. „Dlaczego boimy się mówić po angielsku” będzie ostatnim organizowanym w ramach pierwszej edycji programu OTWÓRZ SIĘ! ODWAŻ SIĘ!. Jego głównym celem jest podniesienie kompetencji międzykulturowych, komunikacyjnych i językowych pracowników, doktorantów i studentów. W ramach programu odbyły się już: szkolenia z etykiety i języka inkluzywnego, spotkanie z Nadbałtyckim Centrum Kultury, Muzeum Emigracji oraz Gdańskim Centrum Równego Traktowania, a także pokaz filmu „Green Book” połączony ze wykładem filmoznawcy. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie Centrum Współpracy Międzynarodowej.
spotkanie pt. „Dlaczego boimy się mówić po angielsku?”
czwartek, 27 lutego
godzina 11:00-12:30
sala konferencyjna w budynku Hydromechaniki nr 11
wydarzenie w języku polskim, dodatkowo tłumaczone na język angielski
O gościni spotkania:
Jagoda Ratajczak - filolożka, tłumaczka przysięgła i konferencyjna, członkini Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS. Absolwentka Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Autorka książki "Języczni. Co język robi naszej głowie" (2020), pierwszej w Polsce publikacji popularnonaukowej poświęconej wielojęzyczności, oraz książki "Luka. Jak wstyd i lęk dziurawią nam język". Jako członkini TEPIS i tłumaczka z czternastoletnią praktyką, uczy tłumaczenia adeptów zawodu oraz innych praktykujących tłumaczy. W swoich mediach społecznościowych upowszechnia wiedzę o językoznawstwie i przekładzie specjalistycznym, w tym angielszczyźnie prawniczej. Mieszka w Poznaniu.
Program podnoszenia kompetencji OTWÓRZ SIĘ! ODWAŻ SIĘ! jest częścią projektu „Umiędzynarodowienie Politechniki Gdańskiej: rozwój WELCOME SERVICES/promocja WELCOME CULTURE” nr BNP/WTP/2023/1/00169/U/00001 jest finansowany ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programu Welcome to Poland.

-
2025-04-11
KONKURS TESTBED ENHANCE – Edycja 2025
-
2025-03-27
Wyniki II naboru PROM