Ubezpieczenie zdrowotne | Politechnika Gdańska

Treść strony

Ubezpieczenie zdrowotne

Na zdjęciu widać lekarza

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego jest w Polsce obowiązkowe. Cudzoziemiec może posiadać prywatne ubezpieczenie zdrowotne (na kwotę min. 30 tys. Euro) lub zawrzeć dobrowolną umowę z NFZ.
W przypadku obywateli Unii Europejskiej wystarczy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dla studentów posiadających Kartę Polaka

Niezwłocznie po przybyciu na Politechnikę Gdańską (zaraz po rozpoczęciu roku akademickiego) studenci posiadający Kartę Polaka powinni udać się do dziekanatu swojego wydziału w celu złożenia odpowiedniego oświadczenia, na podstawie którego Politechnika Gdańska zgłosi ich do ubezpieczenia zdrowotnego i będzie w ich imieniu odprowadzać składki na ubezpieczenie. Podczas wizyty trzeba mieć ze sobą paszport oraz Kartę Polaka.

Dla studentów nieposiadających Karty Polaka

Dobrym wyborem dla studentów nieposiadających Karty Polaka jest zawarcie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ, które umożliwia ubezpieczonym korzystanie z opieki zdrowotnej w Polsce łącznie z leczeniem szpitalnym (gdyby zaszła taka potrzeba), a także zapewnia refundację niektórych leków. Ubezpieczony zobowiązany jest do opłacania comiesięcznej składki, która aktualnie wynosi 55,80 zł.

Osoby zainteresowane ubezpieczeniem NFZ powinny:

1. Zgłosić się oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w Gdańsku (ul. Podwale Staromiejskie 69) w celu podpisania umowy o ubezpieczeniu.
Na wizytę w NFZ należy zabrać:
- paszport
- zaświadczenie o statusie studenta (wydawane przez dziekanat)
Dodatkowym dokumentem, który można przedstawić jest legitymacja studencka (ELS) 

2. Zgłosić się do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Gdańsku (ul. Chlebnicka 3/8 lub ul. Tuwima 9) w celu rejestracji w systemie.
Na wizytę w ZUS należy zabrać:
- paszport
- podpisaną wcześniej umowę z NFZ
- wypełniony i podpisany formularz ZUS ZZA - formularz można też wypełnić na miejscu wraz z pracownikiem ZUS.
Podczas rejestracji w ZUS każda osoba otrzymuje indywidualny numer konta bankowego, na który zobowiązana jest odprowadzać co miesiąc składkę na ubezpieczenie zdrowotne. 

Po kilku dniach od rejestracji w ZUS można zgłosić się do dowolnej przychodni NFZ w celu wyboru lekarza rodzinnego. Studentom Politechniki Gdańskiej rekomendujemy Centrum Medycyny Rodzinnej przy ul. Dębinki 7 W Gdańsku, które znajduje się blisko kampusu.


WAŻNE! W przypadku rezygnacji z dobrowolnego ubezpieczenia NFZ należy ponownie udać się do biura NFZ, żeby złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy oraz wyrejestrować się z ZUS. W przeciwnym razie składki będą nadal naliczane (nawet po wyjeździe studenta z Polski)