Projekt PG z dofinansowaniem | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-04-26

Projekt PG z dofinansowaniem

Na zdjęciu widać ludzkie dłonie
Ponad 120 tys. złotych udało się pozyskać Działowi Międzynarodowej Współpracy Akademickiej na realizację projektu „Stworzenie systemu wsparcia emocjonalnego dla studentów zagranicznych studiujących na Politechnice Gdańskiej”. Pierwsze działania zaplanowano wraz z początkiem nowego roku akademickiego. 

Projekt otrzymał dofinansowanie z programu Narodowej Agencji Współpracy Akademickiej (NAWA) „Welcome to Poland”, którego celem jest wzmacnianie zdolności instytucjonalnych uczelni w obszarze obsługi zagranicznych studentów i pracowników. Poza wnioskiem Politechniki Gdańskiej pozytywną ocenę formalną i merytoryczną otrzymało 35 projektów z całej Polski. 


Wsparcie emocjonalne – teraz potrzebne jeszcze bardziej

Projekt został złożony w połowie listopada 2021 roku, kiedy nikt jeszcze nie spodziewał się agresji Rosji na Ukrainę i związanych z tym konsekwencji. 

– Planując działania w ramach projektu myśleliśmy głównie, choć nie tylko, o zapobieganiu skutkom pandemii i zdalnej edukacji na zdrowie emocjonalne studentów, w tym studentów zagranicznych, których sytuacja była wyjątkowa trudna. Teraz, mając na uwadze dramatyczną sytuację w Ukrainie i jej wpływ na studentów PG pochodzenia ukraińskiego, rosyjskiego, białoruskiego, ale po prostu wszystkich, których szczególnie mocno dotknęły ostatnie wydarzenia, realizacja projektu wydaje się być jeszcze bardziej zasadna –mówi Anna Modrzejewska, Kierownik Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej.

Już teraz Politechnika Gdańska aktywnie działa na rzecz wsparcia obywateli i obywatelek z Ukrainy – akademik w Brzeźnie został oddany na potrzeby uchodźców, zorganizowano również zbiórkę rzeczy na jego wyposażenie i zaopatrzenie. W akademiku odbywają się lekcje języka polskiego, działa świetlica dla dzieci, w której co wtorki organizowane są zajęcia plastyczne. Z kolei dla młodych osób z Ukrainy, które chciałaby rozpocząć studia w Polsce, DMWA prowadzi na terenie kampusu PG lekcje języka polskiego. Wśród dotychczasowych działań brakowało jednak do tej pory kompleksowego programu wsparcia emocjonalnego, które teraz będzie możliwe w ramach projektu Welcome to Poland.  


Przed nami intensywny rok

Projekt PG będzie realizowany od czerwca 2022 roku do 30 kwietnia 2023. To oznacza 10 bardzo intensywnych miesięcy wypełnionych działaniami zarówno online, jak i offline. 

– Okres od czerwca do końca wakacji wykorzystamy na przygotowanie działań – zaplanowanie harmonogramu, wybór dostawców poszczególnych usług, podpisywanie umówi i inne kwestie formalno-prawne. Bliżej początku roku akademickiego ruszymy z rekrutacją na pierwsze wydarzenia – dodaje Anna Modrzejewska. 

W ramach projektu zaplanowano: 
•    wsparcie psychologiczne dla studentów zagranicznych, 
•    warsztaty z mediacji rówieśniczych dla studentów oraz warsztaty z mediacji dla pracowników administracji, 
•    otwarte seminaria z radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, 
•    warsztaty z różnic kulturowych i szoku kulturowego dla studentów zagranicznych oraz pracowników akademickich, 
•    trening uważności (mindfulness) dla studentów zagranicznych, 
•    zajęcia jogi dla studentów i pracowników. 

Dodatkowo, pracownicy PG wezmą udział w dwóch wizytach studyjnych – w Wielkiej Brytanii  odwiedzą Oxford University oraz King’s College w Londynie, z kolei w Holandii spotkają się z pracownikami Vrije Universiteit w Amsterdamie. Na wszystkich tych uczelniach działają profesjonalne centra wsparcia emocjonalnego dla studentów i pracowników zatrudniające specjalistów, w tym psychologów, coachów oraz tzw. cultural sensitive psychoterapists. Wiedza, doświadczenie i cenne know how zdobyte w Wielkiej Brytanii i Holandii będą wykorzystane w projekcie PG. 

Anna Modrzejewska: – Liczymy, że jednym z efektów realizacji projektu będzie stworzenie sieci wsparcia działającej na wszystkich wydziałach, w której będą działać wcześniej przeszkoleni pracownicy i studenci. Decentralizacja działań ułatwi dostęp do różnych form wsparcia zdrowia emocjonalnego i pozwoli na integrację pracowników i studentów, w tym studentów zagranicznych. 

Kolejny projekt z dofinansowaniem

To drugi projekt, w ramach programu Welcome to Poland NAWA, który udało się pozyskać Działowi Międzynarodowej Współpracy Akademickiej. W ramach poprzedniego wniosku zrealizowano następujące działania: przetłumaczono na język angielski kilkadziesiąt dokumentów wewnętrznych PG, przeprowadzono szkolenie z kompetencji międzykulturowych oraz kurs języka angielskiego online dla pracowników administracji, stworzono mapę kampusu PG dedykowaną studentom zagranicznym oraz przygotowano karty konwersacyjne i przeszkolono z ich wykorzystania pracowników recepcji i portierni na wydziałach, w jednostkach oraz domach studenckich. Realizacja projektu zakończy się w kwietniu 2022 roku. 
 

90 wyświetleń