Spacer z okazji Dnia Ziemi | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-04-26

Spacer z okazji Dnia Ziemi

Na zdjęciu widać grupę osób w parku
Fot. Martyna Wojcieszenko
W sobotę, 23 kwietnia z okazji Dnia Ziemi nasi przyjaciele z Ukrainy mieszkający w domu studenckim PG w Brzeźnie, wzięli udział w spacerze przyrodniczym po plaży i parku.

Co roku 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji na całym świecie organizowane są akcje proekologiczne np. wspólne sprzątanie parków, warsztaty zero waste i wiele innych. W Dziale Międzynarodowej Współpracy Akademickiej postanowiliśmy wykorzystać Dzień Ziemi i zaprosić młodszych i starszych mieszkańców akademika w Brzeźnie na spacer przyrodniczy, aby opowiedzieć o przyrodzie nad polskim morzem i o tym, jak ważne jest, aby o nią dbać.


W poszukiwaniu nietypowych muszli

Punktualnie o 10:00 w sobotę ponad 20-osobową grupą wyruszyliśmy spod akademika na molo w Brzeźnie, gdzie czekała już na nas przewodniczka - Pani Agnieszka Sadowska z Sekcji Dydaktyki Biologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Na plaży z Brzeźnie dzieci dostały pierwsze zadanie – pozbierać jak najwięcej różnorodnych muszelek, a następnie na specjalnych plakatach podzielić je na różne gatunki. Pani Agnieszka Sadowska opowiedziała następnie uczestnikom spaceru o dawnych mieszkańcach muszli – małżach, skorupiakach i ślimakach. Wcale nie takim łatwym okazało się pytanie o to, skąd na plaży wziął się piasek. Na szczęście nasz przewodniczka wyjaśniła nam, na czym polega proces kruszenia się skał na coraz mniejsze części, aż do drobnych kamyczków, z których składa się piasek. 


Kto mieszka w budkach na drzewach? 

Z plaży ruszyliśmy do pobliskiego Parku Reagana. Naszym pierwszym przystankiem były drzewa z nietypowymi budkami. Drewniane domki okazały się schronieniem nie dla ptaków, ale ku zaskoczeniu wszystkich dla… nietoperzy. Dzieci odpowiadały też na pytania przewodniczki o gatunki drzew (tu sporą wiedzę wykazały się mamy) oraz o to, czemu służą kolorowe, pachnące kwiaty na niektórych z nich (oczywiście mają przyciągać zapylaczy np. pszczoły). Dzieci z zaciekawieniem słuchały też wyjaśnień, jak różne rośliny radzą sobie zimą, kiedy ziemię pokrywa warstwa śniegu. Nasza przewodnik opowiadała więc o roślinach, które pozostawiają po sobie jedynie nasiona wyrastające ponownie na wiosnę oraz o tych, które wytwarzają bulwy i korzenie, dzięki którym przezimowują niskie temperatury. 

Na koniec spaceru – jako zachętę do dalszego już samodzielnego odkrywania przyrody, uczestnicy otrzymali od naszej przewodniczki plakaty z różnymi gatunkami ptaków i owadów, które może spotkać w polskich parkach i lasach. 


Kolejne spacery przed nami

Uchodźcy z Ukrainy mieszkają w akademiku w Brzeźnie od prawie dwóch miesięcy. Większość dzieci chodzi do szkół, podczas gdy ich mamy uczą się języka polskiego, a częściowo już pracują. W domu studenckim działa również świetlica, w której co wtorek organizowane są zajęcia plastyczne. Wspólny spacer po plaży i parku z przewodnikiem był kolejnym miłym urozmaiceniem pobytu naszych gości w Gdańsku i na pewno nie ostatnim takim wydarzeniem, które dla nich zorganizowaliśmy. 


Podziękowania za: 
poprowadzenie spaceru dla Pani Agnieszki Sadowskiej z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, 
tłumaczenie z polskiego na ukraiński dla Pani Natalii Malyk, 
przekazanie gadżetów dla uczestników dla Pani Jowity Kurach z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku,  
zrobienie pięknych zdjęć ze spaceru Pani Martynie Wojcieszenko. 

zobacz galerię zdjęć ze spaceru

95 wyświetleń