Raport - studenci oceniają program Erasmus+ | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-01-03

Raport - studenci oceniają program Erasmus+

studenci
Erasmus Student Network (ESN) opublikowało kolejną edycję swojego dorocznego raportu, tym razem pod tytułem "Understanding the experiences and needs of exchange students in challenging times". Co motywuje studentów do zagranicznych wyjazdów na studia i praktyki? Jak oceniają wsparcie dla studentów z wymiany oferowane przez zagraniczne uczelnie i instytucje? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w raporcie. Zachęcamy do lektury. 

POBIERZ RAPORT 

ESNsurvey to ogólnoeuropejski projekt badawczy podejmujący różne tematy związane z mobilnością i edukacją, takie jak kwestie ekonomiczne, kulturowe, językowe, dotyczące dostępności mobilności dla osób ze specjalnymi potrzebami i wiele innych. Warto przy tym podkreślić, że jest to jednocześnie największy tego typu projekt realizowany wyłącznie przez wolontariuszy.

Każdego roku od powstania projektu w 2005 roku zespół ESNsurvey opracowuje ankietę internetową i rozpowszechnia ją wśród studentów europejskich uczelni, aby zebrać informacje o doświadczeniach studentów z okresu wymiany za granicą. Przy realizacji badania z ESN współpracuje wiele stowarzyszeń, studentów, nauczycieli akademickich, naukowców i różnych instytucji europejskich. 


Jest lepiej niż w 2020 roku

Tegoroczna, XIV edycja raportu (za rok 2021) została zatytułowana: "Understanding the experiences and needs of exchange students in challenging times" ("Zrozumieć doświadczenia i potrzeby studentów wymiany w czasach pełnych wyzwań") i powstała w oparciu o 10 000 odpowiedzi studentów, którzy skorzystali z programu Erasmus+. 

Sprawozdanie za rok 2021 pokazuje, że ogólne zadowolenie z mobilności studentów znacznie się poprawiło od początku ostatniego programu Erasmus+ i że mobilność - tu nie ma zaskoczenia, ma niezwykły wpływ na studentów, zwiększając ich zainteresowanie zrównoważonym rozwojem i sprawiając, że są bardziej nastawieni na sprawy międzynarodowe.

Wyzwaniem pozostaje jednak wsparcie finansowe, uznanie przedmiotów i brak interakcji ze społecznościami lokalnymi. Ponad to studenci wyjeżdżający na praktyki zagraniczne deklarują niższy poziom zadowolenia z wyjazdu, niż studenci, którzy wyjechali do innego kraju na studia. 

źródło: esn.org

78 wyświetleń