ENHANCE podsumował konferencję w Gdańsku | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-11-07

ENHANCE podsumował konferencję w Gdańsku

ENHANCE group photo
Zdjęcie: Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska 
W dniach 4-5 października Politechnika Gdańska była gospodarzem międzynarodowej konferencji „ENHANCE Summit on Climate-Neutral Cities”. Ponad 120 pracowników dydaktycznych, administracyjnych i studentów z 10 europejskich uczelni technicznych, a także interesariuszy i ekspertów w zakresie urbanistyki uczestniczyło w bogatym programie wydarzenia, począwszy od paneli dyskusyjnych na temat miast neutralnych klimatycznie, po spotkania operacyjne dotyczące samej działalności Sojuszu ENHANCE. Podsumowanie konferencji zostało właśnie opublikowane na stronie Sojuszu (treść podsumowania jest dostępna tutaj).

Symbol i budowanie silnej wspólnoty

W ramach konferencji odbyło się spotkanie Rady Dyrektorów Sojuszu ENHANCE, podczas którego uczestnicy – rektorzy uczelni partnerskich, omówili osiągnięcia pierwszego projektu Sojuszu oraz przyszłe działania. PG reprezentowali Prof. Krzysztof Wilde, Wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów ENHANCE, Prof. Janusz Nieznański, członek Komitetu Sterującego oraz Anna Modrzejewska, Core Officer. Uczestnicy zatwierdzili na spotkaniu Kartę Zasad i Procedur ENHANCE, kluczowy dokument umożliwiający uniwersytetom konsolidację współpracy w ramach Sojuszu.

„Październikowa konferencja klimatyczna wyraźnie pokazała, jak mocno nasze uniwersytety i ich członkowie są zjednoczeni w różnorodności” – skomentowała Prof. Geraldine Rauch. Jako rektor Technische Universität Berlin i przewodnicząca Rady Dyrektorów ENHANCE, Prof. Rauch podkreśliła znaczenie tego inspirującego doświadczenia. Sekretarz Generalny ENHANCE, Naveed Syed, opisał w swoim przemówieniu końcowym, w jaki sposób uniwersytetom ENHANCE udało się zbudować relację opartą na głębokim zaufaniu, będącym kluczowym czynnikiem sukcesu: „W świecie nieprzewidywalności zaufanie jest niezbędne. Stanowi podstawę skutecznej współpracy, ponieważ w czasie kryzysu ostatecznie całość jest większa niż suma jej części.”

Wspólne posadzenie drzewa na terenie kampusu PG przez rektorów uniwersytetów partnerskich Sojuszu ENHANCE, symbolizowało głębokie korzenie Sojuszu, w którym każda osoba ma nie tylko swoją rolę do odegrania, ale też korzyści do uzyskania. Jak powiedziała Prof. Rauch, wszystkie uczelnie członkowskie mogą czerpać benefity z „wzmocnionego i trwałego partnerstwa, opartego na wierze w przyszłość”.

Do ważnych wydarzeń towarzyszących konferencji klimatycznej należało nadzwyczajne spotkanie Komitetu Sterującego zorganizowane w formie warsztatów. Ich tematem były Europejskie Ścieżki Edukacyjne (EEP) – pakiet zadań i pomysłów z pierwszego projektu ENHANCE, który będzie kontynuowany i rozwijany również w ramach nowego projektu ENHANCE+. PG na spotkaniu reprezentowali prorektorzy Janusz Nieznański i Mariusz Kaczmarek, dr Justyna Szostak (członek zespołu EEP), Katarzyna Bruder (Lider Work Package 2), Maria Doerffer (Specjalista ds. Mobilności) i Paulina Chobot (Forum Studenckie). ​


Miasta neutralne klimatyczne tematem spotkania członków ENHANCE

Sama konferencja, na którą złożyły się liczne wystąpienia i panele dyskusyjne, skupiła się na bardzo ważnym temacie społecznym, jakim są miasta neutralne dla klimatu.

Wydarzenie uroczyście otworzył Prof. Krzysztof Wilde, który w swoim przemówieniu inauguracyjnym nawiązał do etosu ruchu robotniczego „Solidarność” i rozumienia koncepcji solidarności jako wartości w obliczu wyzwań przyszłości.

Pierwszego dnia konferencji odbyły się dwa wystąpienia z udziałem gości specjalnych - Prof. Franka Moulaerta z KU Leuven, który poruszył temat inteligentnych miast w swojej prezentacji pt. „The Smart City: but where are the citizens?”, a następnie Rohit Sen’a, dyrektora ds. zrównoważonej energii w organizacji międzynarodowej ICLEI, który wygłosił przemówienie na temat energii odnawialnej „100% Renewable Energy – a Key Milestone on the Road to Climate Neutrality”. Po tych wystąpieniach odbyła się dyskusja panelowa na temat współtworzenia przez uniwersytety zrównoważonej przyszłości, w której udział wzięli dwaj główni prelegenci, a także Prof. Anne Borg, rektor NTNU i członek Zarządu ENHANCE oraz Architekt Miasta Gdańska, Prof. Piotr Lorens.

W dalszej części dnia odbyły się cztery warsztaty z udziałem studentów, doktorantów i pracowników: "Urban Innovation Living Labs", "Participatory Planning and Design', "Future Synthesizer" i "New European Bauhaus Impact Model", prowadzone kolejno przez dr Agnieszkę Wendland adiunkta na PW, Linę Naoroz Bråten doktorantkę na NTNU, dr Robin Chang, kierownik katedry teorii planowania i rozwoju miast w RWTH Aachen oraz dr Wang Yu, pracownika naukowego NTNU. Swój wkład do jednego ze spotkań mieli również Prof. Lucyna Nyka, Dziekan Wydziału Architektury PG oraz Prof. Jakub Szczepański z Wydziału Architektury PG, którzy m.in. poprowadzili spacer po kampusie PG pod kątem dostosowywania uczelni do zmian klimatycznych. Rezultaty wszystkich czterech warsztatów zostały zaprezentowane w trakcie sesji plenarnej ostatniego dnia konferencji.

„Bystre spostrzeżenia i silne zaangażowanie uczestników warsztatów w rozwój naszych miast w kierunku neutralności klimatycznej oraz tworzenia odpornej, włączającej, sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości były naprawdę inspirujące” – skomentowała dr Wang Yu.  Anna Modrzejewska, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PG, wyraziła satysfakcję z poruszanych tematów, które przyciągnęły tak wielu zainteresowanych. „Wysoki poziom zainteresowania tym wydarzeniem i jego sukces są dla mnie dowodem na to, że Sojusz ENHANCE porusza tematy bardzo istotne i bliskie sercom członków naszej społeczności akademickiej”.

Podczas konferencji zaprezentowano także projekty zwycięzców ENHANCE Incubator Challenge, którzy z rąk Prof. Rauch otrzymali specjalne certyfikaty. Podczas wydarzenia odbyła się także wystawa prac studentów, którzy uczestniczyli w interdyscyplinarnym projekcie „Przyszłe miasta europejskie w perspektywie 2030”.


Zakończenie jednego etapu, wejście w następny

Październikowa konferencja klimatyczna Sojuszu ENHANCE była okazją do podsumowania i świętowania osiągnięć Sojuszu z ostatnich trzech lat, oficjalnego powitania nowych partnerów oraz inauguracji dzialań zaplanowanych na najbliższe lata.

Naveed Syed podsumował pierwszy projekt Sojuszu ENHANCE w liczbach: 3700 studentów, badaczy i pracowników zaangażowanych w działania i programy ENHANCE, 1000 członków społeczności ENHANCE, którzy skorzystali z oferty mobilności fizycznej i wirtualnej, 100 pracowników, którzy wzięli udział w staff weekach oraz 100 uczniów, którzy skorzystali z Europejskich Ścieżek Edukacyjnych.

ETH Zurich, TU Delft i PG zostały ciepło przyjęte jako nowi, ważni partnerzy Sojuszu. Nowi członkowie wnieśli świeże perspektywy i nowe możliwości, powiedział Philipp Bieri, Core Officer ENHANCE w ETH Zurich. „Chociaż tak intensywna i zakrojona na szeroką skalę współpraca międzynarodowa będzie dla nas nowością, wspólnie z naszymi partnerami jesteśmy gotowi na nadchodzące wyzwania” – powiedział. Dzięki ENHANCE+ członkowie sojuszu będą mogli, korzystając z dotychczasowego doświadczenia, wdrożyć innowacyjne działania i programy, z których skorzysta społeczność wszystkich 10 uczelni partnerskich.

Konferencja okazała się ogromnym sukcesem. Jak zacytował Naveed Syed, Sojusz ENHANCE zachowa w pamięci słowa wypowiedziane kiedyś przez Jörgena Sjöberga: „Zachowajmy jasny umysł, gorące serce i czyste ręce”.

Lokalnym organizatorem konferencji i towarzyszących jej wydarzeń był Dział Współpracy Międzynarodowej, w szczególności Anna Modrzejewska, Justyna Sudakowska, Monika Czerepak, Magda Białowicz oraz Urszula Szymajda-Grzegory.

58 wyświetleń