Transport publiczny w Trójmieście
Komunikację miejską w Trójmieście zapewniają autobusy i tramwaje (Gdańsk), trolejbusy (Gdynia) oraz Szybka Kolej Miejska (SKM - całe Trójmiasto).
Bilety można kupić w kiosku, u kierowcy (potrzebna jest dokładnie odliczona gotówka) lub w biletomacie na przystanku lub stacji. Bilet tramwajowy, autobusowy i trolejbusowy musi być skasowany natychmiast po wejściu do pojazdu. Kasownik - zazwyczaj pomarańczowa skrzynka umieszczona na wysokości oczu - stempluje datę i godzinę na bilecie. Bilety SKM należy skasować przed wejściem do kolejki, na stacji SKM lub w przejściu podziemnym po drodze na peron.
Dostępne są różne rodzaje biletów, w tym bilety jednorazowe, okresowe i długoterminowe, ulgowe i pełnopłatne. Przewidywana długość podróży określona jest na rozkładzie jazdy na przystanku/stacji. Przygotuj się na kontrolę biletów wewnątrz pojazdu - kontrolerzy muszą mieć identyfikatory.
Studenci poniżej 26 roku życia mają zniżkę na większość publicznych środków transportu - 50% w komunikacji miejskiej i 37% w kolei państwowej. Aby móc skorzystać ze zniżki niezbędna jest ważna legitymacja studencka lub Międzynarodowa Legitymacja Studencka ISIC.
Studenci, którzy już otrzymali legitymację, mogą ją wykorzystać jako bilet okresowy na komunikację miejską w Gdańsku. W tym celu należy wypełnić niniejszy wniosek o przystosowanie legitymacji studenckiej (pdf, 2.48MB) i złożyć go wraz z legitymacją w jednym z oddziałów ZTM (Zakład Transportu Miejskiego). Najbliższy taki punkt znajduje się w GALERII METROPOLIA (ul. Kilińskiego 4, Gdańsk Wrzeszcz - obok stacji SKM).
Po złożeniu dokumentów student otrzymuje potwierdzenie, które pozwala podróżować komunikacją miejską ze zniżką. Więcej informacji: https://ztm.gda.pl/bilety/ceny-biletow,a,13
Podróżując po Polsce i Europie można korzystać z
1. pociągi (Polskie Koleje Państwowe PKP, oferujące wiele rodzajów połączeń, od szybkiego i kosztownego EuroCity do wolniejszego 'pospiesznego' o niższym standardzie)
2. autokary (regionalne busy prywatnych przewoźników pod ogólną nazwą PKS, prywatne korporacje ogólnopolskie i europejskie, np. FlixBus)
3. samoloty ( Polskie Linie Lotnicze LOT, prywatni przewoźnicy, np. Wizzair, Ryanair). Lotniska w Polsce, poza Gdańskiem i Warszawą, zlokalizowane są także w Modlinie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Łodzi