Hackathon FarU okiem jednego z zespołów z PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-12-11

Hackathon FarU okiem jednego z zespołów z PG

hackathon
Na zdjęciu zespół z Politechniki Gdańskiej prezentujący swój pomysł na stworzenie Centrum Dostępności. Źródło zdjęcia: FarU
Przez trzy dni zespół z Politechniki Gdańskiej, w tym trzyosobowa reprezentacja Działu Współpracy Międzynarodowej, pracował nad pomysłem stworzenia Centrum Dostępności. Wszystko w ramach pierwszego hackathonu zorganizowanego przez Związek Uczelni Fahrenheita w dniach 17-19 listopada 2023.

15 zespołów złożonych z pracowników, doktorantów i studentów Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wzięło udział w pierwszym hackathonie Uczelni FarU. Celem wydarzenia było opracowanie innowacyjnych rozwiązań w ramach jednej z pięciu ścieżek tematycznych: Ekosystem współpracy w ramach FarU i Pomorza, Zmiany cywilizacyjne, Energia a zrównoważony rozwój, Bezpieczeństwo i jakość żywności oraz FarU na rzecz morza.

Od piątku do niedzieli w budynku Hydromechaniki na terenie kampusu PG zespoły intensywnie pracowały nad swoimi projektami – analizowały, na ile ich pomysły odpowiadają na potrzeby różnych grup, czy rozwiązują konkretny problem oraz jaki jest ich potencjał biznesowy czy społeczny. I właśnie ten społeczny wymiar przyciągnął do udziału w wydarzeniu jeden z zespołów z Politechniki Gdańskiej w składzie: Anna Modrzejewska (Dział Współpracy Międzynarodowej), Krzysztof Dąbrowski (Dział Współpracy Międzynarodowej), Justyna Sudakowska (Dział Współpracy Międzynarodowej) oraz dr Paulina Strąkowska (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa) i Jakub Modrzejewski-Szeląg (student nanotechnologii na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej), który pracował nad projektem stworzenia Centrum Dostępności.

- Marzy nam się, aby na Politechnice Gdańskiej powstało kompleksowe Centrum Dostępności wspierające zarówno studentów i doktorantów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, jak i pomagające nauczycielom akademickim dostosować metodykę nauczania do grup o zróżnicowanych potrzebach. Co ważne, takie Centrum Dostępności mogłoby również oferować usługi skierowane do pracowników naukowych i np. pomagać im w pozyskiwaniu grantów na działalność badawczą związaną ze zwiększeniem dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami, co wydaje nam się szalenie ważne na uczelni technicznej, jaką jest PG – mówi Anna Modrzejewska, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej.

Skąd pomysł na stworzenie właśnie Centrum Dostępności?

- W lutym tego roku część naszego zespołu uczestniczyła w wizycie studyjnej na Norwegian University of Science and Technology. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem działań realizowanych przez tamtejszy zespół Dissability Office, w którym studenci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - nie tylko z niepełnosprawnościami, mogą uzyskać wsparcie w różnych formach: stypendiów, dodatkowych pomocy naukowych czy dostosowania egzaminów do swoich potrzeb i możliwości – mówi Justyna Sudakowska, DWM [relację z wizyty studyjnej można przeczytać pod tym linkiem).

Zespoły uczestniczące w Hackathonie mogły korzystać ze wsparcia merytorycznego zaproszonych ekspertów – przedstawicieli uczelni i biznesu. Dla zespołu Politechniki Gdańskiej, który pracował nad koncepcją Centrum Dostępności, ogromnym wsparciem był prof. Marek Wysocki z Wydziału Architektury, który już od wielu lat, w duchu tzw. projektowania uniwersalnego, działa na rzecz zwiększenia dostępności PG.

Krzysztof Dąbrowski, DWM - Hackathony kojarzyły się do tej pory z wydarzeniami skierowanymi do programistów, których celem było wypracowanie rozwiązań mających potencjał biznesowy. Takie projekty oczywiście również pojawiły się w trakcie hackathonu FarU i były bardzo ciekawe, ale cieszymy się, że znalazła się również przestrzeń na działania, które trudno byłoby skomercjalizować, ale które mają ogromny potencjał społeczny – jak nasze Centrum Dostępności.

Wydarzenie zakończyła prezentacja projektów przez zespoły oraz wręczenie nagród, które odbyły się w Auli w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Choć zespół pracujący nad Centrum Dostępności nie znalazł się na podium, jego członkowie i tak zgodnie uznali, że udział w hackathonie był fantastycznym doświadczeniem.

Paulina Strąkowska, WIMiO - Poznaliśmy wspaniałych ludzi z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, z którymi mamy nadzieję pozostać w kontakcie i być może zrealizować w przyszłości ciekawe projekty na rzecz uczelni tworzących Związek Fahrenheita.

- Mam nadzieję, że takie wydarzenia, w których mogą wziąć udział zarówno pracownicy jak i studenci i wspólnie w mieszanych zespołach pracować nad różnymi rozwiązaniami na rzecz uczelni, będą organizowane częściej – dodaje Jakub Modrzejewski-Szeląg.


Zwycięzcy hackathonu (serdecznie gratulujemy!):

I miejsce: projekt „SEA MATH” zgłoszony przez fizyków i matematyków z Uniwersytetu Gdańskiego
II miejsce: projekt Zielona Płyta” pomysłu Amelii Dolińskiej (UG), Pauliny Duch-Żebrowskiej (PG), Jakuba Jabłońskiego (UG), Kornelii Wilk (PG) i Krzysztofa Ziółkowskiego (UG)
III miejsce: projekt „DepressionControlApp” zespołu w składzie: Szymon Bierzanowski (PG), Adrianna Czerwińska (PG), Krzysztof Pietruczuk (GUMed) i Wojciech Rusinek (UG).

Relację z wydarzenia można znaleźć na stronie FarU.

126 wyświetleń