Podsumowanie wizyty studyjnej w Trondheim | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-02-28

Podsumowanie wizyty studyjnej w Trondheim

wizyta studyjna na NTNU
Wizyta w bibliotece NTNU
Atrakcyjne przestrzenie do nauki, pracy i wypoczynku, prężnie działające organizacje studenckie i bardzo szeroko rozumiany wellbeing – to niektóre z obserwacji po trzydniowej wizycie przedstawicieli Politechniki Gdańskiej na Norwegian University of Science and Technology w Trondheim (20-22 lutego).  

Od września 2022 roku do kwietnia 2023 roku na Politechnice Gdańskiej realizowany był projekt „Hej, wszystko OK?” koordynowany przez Dział Współpracy Międzynarodowej. Jego głównym celem było wsparcie zdrowia emocjonalnego studentów oraz pracowników. Jednym z działań w ramach projektu były wizyty studyjne do europejskich uczelni prowadzących działania w obszarze szeroko rozumianego wellbeingu.  

Pierwsza wizyta studyjna na Vrije Universiteit w Amsterdamie odbyła się na początku lutego 2023 roku (przeczytaj relację). Dwa tygodnie później w dniach 20-22 lutego pracownicy PG pojechali na spotkanie do Norwegian University of Science and Technology (NTNU) w Trondheim. Politechnikę Gdańską reprezentowały: Anna Modrzejewska, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej oraz Marta Wojcieszenko i Justyna Sudakowska również z DWM, a także Katarzyna Dzięcielewska, Dyrektor Centrum HR. Na miejscu zespół PG spotkał się m.in. z pracownikami Nordic Research Center for Wellbeing and Social Sustainability, Dissability Office, HR Centre oraz biblioteki.

Norwegian University of Science and Technology to największa uczelnia w Norwegii, na której studiuje ponad 44 tys. studentów. NTNU posiada kampusy w trzech miastach - poza Trondheim również Gjøvik i Ålesund. Więcej informacji o uczelni można znaleźć na tej stronie internetowej.


Rozwiązania niezbędne dla niektórych i dobre dla wszystkich

Główną zasadą stosowaną na NTNU, jeżeli chodzi o projektowanie różnych usług dla studentów, jest „universal design”. Jej wyrazem jest hasło „Necessary for some, good for everyone” (niezbędne dla niektórych, dobre dla wszystkich). Zgodnie z tą zasadą działania skierowane do studentów są od początku tak projektowane, aby były maksymalnie inkluzywne i uwzględniały bardzo różne potrzeby.

- Pracownicy NTNU opowiadali nam historie swoich studentów, którzy np. ze względu na zespół Tourette’a, narkolepsję czy inne problemy zdrowotne, potrzebowali specjalnych warunków do zdawania egzaminów. Studentka cierpiąca na ADHD przyszła na egzamin ze swoim psem – sama jego obecność, ale też możliwość pogłaskania uspokajały ją i pozwalały przejść przez egzamin. Nie było też problemu, aby studentowi z zaburzeniami snu zorganizować osobny pokój wyposażony w łóżko i w ten sposób pomóc mu podejść do zaliczenia przedmiotu – mówi Anna Modrzejewska, Kierownik DWM.

Kategoria studentów ze specjalnymi potrzebami jest na NTNU rozumiana bardzo szeroko. To nie tylko osoby z niepełnosprawnościami związanymi z mobilnością, słuchem, wzrokiem, ale również osoby przewlekle chore, z dyslekcją, z tzw. temporary challenges (np. ze złamaną nogą), ale też zmagające się z problemami zdrowia psychicznego. Ci ostatni stanowią największą grupę odbiorców usług ofertowanych przez Dissabillity Office. Sami pracownicy tego biura stwierdzili, że być może bardziej adekwatną nazwą ich działu byłoby Diversity Office, aby uwzględnić szerokiego spektrum działalności i grup studentów, którzy korzystają z jego wsparcia.


Zakochaj się w bibliotece

Wyobraźmy sobie bibliotekę uniwersytecką otwartą od 7:30 rano do północy. W godzinach porannych nie ma w niej obsługi, ale i tak można wejść, pouczyć się w ciszy i korzystając ze specjalnych automatów wypożyczyć książkę. Od 10:00 pojawiają się etatowi pracownicy, którzy służą pomocą studentom, pracownikom i samym mieszkańcom Trondheim, którzy chętnie korzystają z uniwersyteckiej biblioteki. Z kolei od 15:00 do 18:00 pracowników zastępują studenci, którzy są tam nie jako wolontariusze, ale osoby normalnie zatrudnione i opłacane. Od 18:00 do północy ponownie w bibliotece nie ma obsługi, ale można się uczyć i wypożyczać książki. Tak działa biblioteka na NTNU.

Oczywiście, nasuwa się pytanie o kwestie związane z bezpieczeństwem. Jak powiedzieli jednak pracownicy uczelni, studenci czują się współodpowiedzialni za to miejsce i jak dotąd nie zdarzyły się np. przypadki kradzieży czy dewastacji. Oczywiście, biblioteka jest monitorowana, a przy wejściu znajdują się bramki, ale kluczowe jest zaufanie społeczne, które w całej Norwegii jest na bardzo wysokim poziomie.  

Walentynki w bibliotece? Dlaczego nie. Z okazji święta zakochanych studenci i studentki mogli, wchodząc do biblioteki, wybrać z kubka długopis – jego kolor wskazywał, że jest się singlem/singielką i tym samym jest się otwartym na nawiązanie nowych znajomości. Długopis w konkretnym kolorze położony na biurku obok książek i zeszytów, miał zachęcać do interakcji pomiędzy studentami. Zabawa bardzo się podobała i będzie powtarzana w kolejnych latach.


Wypij kawę w kawiarni prowadzonej przez studentów

W Norwegii organizacje studenckie działają bardzo prężnie i są niezwykle popularne. Do tego stopnia, że coraz bardziej rygorystyczny staje się proces rekrutacji nowych członków, co z kolei prowadzi do tego, że część organizacji studenckich staje się zbyt ekskluzywna/elitarna i to z tym problemem mierzą się teraz na NTNU.

Jedną z największych i najaktywniejszych organizacji studenckich jest Sit, której celem jest m.in. wsparcie zdrowia emocjonalnego studentów, ale zakres jej działań jest znacznie szerszy. Organizacja jest podzielona na trzy zespoły: Sit Welfare (przedszkola, opieka zdrowotna, usługi dla studentów, w tym wsparcie finansowe); Sit Housing (akademiki) oraz Sit Campus Services (centra sportowe, stołówki, kawiarnie).

- Od razu po przyjeździe do Trondheim zwróciłyśmy uwagę na sieć kawiarni „Stop by” znajdujących się na terenie i w okolicach kampusu. Byłyśmy pod ogromnym wrażeniem, że prowadzą je sami studenci z Sit. Kawiarnie działają na zasadach biznesowych, a wpływy z działalności zasilają budżet organizacji – mówi Marta Wojcieszenko z DWM.

Pracownikom NTNU bardzo spodobał się projekt „Hej, wszystko OK” prowadzony na PG. Już planowane są kolejne spotkania z udziałem m.in. organizacji studenckich z Polski i Norwegii. Współpraca będzie zatem kontynuowana szczególnie, że NTNU jest uczelnią partnerską PG w ramach ENHANCE Alliance.

116 wyświetleń