MOST Wiedzy otrzymał certyfikat CoreTrustSeal | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-10-16

MOST Wiedzy otrzymał certyfikat CoreTrustSeal

MOST Wiedzy certyfikat CoreTrustSeal

Repozytorium otwartych danych badawczych – część portalu MOST Wiedzy, przeszło pozytywnie proces ewaluacji i otrzymało certyfikat jakości i CoreTrustSeal dla tzw. zaufanych repozytoriów (trustworthy data repositories).

Open Research Data Catalog - Dane Badawcze - Katalog Danych Badawczych - MOST Wiedzy, jest obecnie jedynym repozytorium w Polsce, które spełniło kryteria niezbędne dla otrzymania certyfikatu i zaliczenia w poczet tzw. zaufanych repozytoriów danych (tzw. trustworthy data repositories). Stało się tak dzięki wspólnym wysiłkom Centrum Usług Informatycznych oraz Biblioteki Politechniki Gdańskiej repozytorium zostało dostosowane do najwyższych standardów udostępniania danych badawczych.

Posiadając certyfikat, jako zaufane repozytorium MOST Wiedzy dołączyło do grona systemów rekomendowanych przez Komisję Europejską oraz agencje finansujące badania naukowe (np. NCN), jako miejsce deponowania danych badawczych powstałych w ramach projektów. Oznacza to także, że naukowiec, widząc logo CoreTrustSeal na stronie repozytorium, może mieć pewność, że jego dane są i będą w przyszłości zabezpieczone przed utratą, zasady ich udostępniana są jasno i szczegółowo opisane, a sama procedura nie zmieni się z biegiem czasu.

CoreTrustSeal to międzynarodowa organizacja non-profit promująca zrównoważone i zaufane infrastruktury do udostępniania danych badawczych. Uzyskanie ich certyfikatu opartego na kilkunastu kryteriach jest pierwszym krokiem do globalnej certyfikacji opartej na normach nestor-Seal DIN 31644 oraz ISO 16363.

Wśród najlepszych na świecie

Aplikując o certyfikat CoreTrustSeal konieczne było spełnienie szeregu kryteriów opisujących w jaki sposób repozytorium mierzy się z wyzwaniami organizacyjnymi, technicznymi, finansowymi czy też prawnymi. Postępy w realizacji wymogów na całym etapie aplikacji były drobiazgowo weryfikowane i oceniane przez zespół recenzentów. Wszystkie uwagi, zarówno techniczne jak i organizacyjne, zostały z powodzeniem wprowadzone w życie przez zespół złożony z pracowników Centrum Usług Informatycznych oraz Biblioteki Politechniki Gdańskiej. Ze względu na wysokie oczekiwania wobec starających się o certyfikat serwisów i rygorystyczny proces recenzji, obecnie jedynie 94 repozytoria na całym świecie mogą poszczycić uzyskaniem certyfikatu.

Repozytorium MOST Wiedzy Open Research Data Catalog powstało w ramach projektu realizowanego na Politechnice Gdańskiej w latach 2018-2022 we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Nieustanny rozwój repozytorium zarówno pod kątem nowych funkcjonalności jak i kompatybilności z międzynarodowymi standardami umożliwił jego indeksację w powszechnie uznanych bazach np. re3data, EOSC Marketplace Catalog, czy też Fairsharing. Dodatkowo jego rekordy indeksowane są przez światowe bazy referencyjne, takie jak Web of Science Data Citations Index, Mendeley Data czy też OpenAire.

Wraz z otrzymaniem certyfikatu CoreTrustSeal Politechnika Gdańska kontynuuje promowanie otwartości, a także realizację zasad FAIR (Findable, Accessible, Interoperable i Reusable) dla danych badawczych w ramach tworzonej przez Centrum Usług Informatycznych infrastruktury repozytoryjnej.

Więcej informacji o naszym repozytorium, a także instrukcji w jaki sposób zdeponować w nim swoje dane badawcze, można znaleźć na stronie Centrum Kompetencji Otwartej Nauki Biblioteki PG. Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z naszego repozytorium zachęcamy również do zapoznania się z polityką i zasadami korzystania z serwisu.