Repozytorium danych | Politechnika Gdańska

Treść strony

Repozytorium danych

MOST DANYCH to:
  • repozytorium spełniające wszelkie wymogi stawiane przez NCN,
  • miejsce, gdzie udostępnia się dane badawcze zgodnie z zasadami FAIR,
  • identyfikator DOI dla każdego datasetu umożliwiający jego łatwe odnalezienie,
  • możliwość integracji datasetu z profilem naukowym, modułem publikacji czy też projektów,
  • możliwość wybrania dla swojego datasetu jednej z licencji Creative Commons bądź nadania dowolnej innej licencji,
  • możliwość zdeponowania danych i stworzenia prywatnego linku dla wydawców, którzy do publikacji artykułu wymagają wglądu w dane badawcze,
  • merytoryczne wsparcie ze strony pracowników Centrum Kompetencji.
Deponowanie danych w repozytorium

W repozytorium MOST Wiedzy, bezpłatnie deponować swoje dane badawcze mogą naukowcy z największych pomorskich uczelni: Politechniki Gdańskiej (PG), Uniwersytetu Gdańskiego (UG) i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) oraz posiadacze specjalnych Voucherów. Uprawnienia do deponowania danych badawczych w repozytorium MOST Wiedzy posiada każdy naukowiec PG z aktywnym profilem użytkownika w serwisie MOST Wiedzy. Naukowcy z UG oraz GUMed po założeniu profilu użytkownika w serwisie MOST Wiedzy, otrzymują uprawnienia od Centrum Usług Informatycznych Politechniki Gdańskiej w przeciągu paru dni od wysłania maila z prośbą o nadanie uprawnień. W przypadku naukowców z innych uczelni, tylko posiadacze Voucherów mogą uzyskać uprawnienia do deponowania danych badawczych w repozytorium MOST Wiedzy. Naukowiec z innej uczelni po zalogowaniu się na konto użytkownika, dzięki specjalnemu linkowi załączonemu z Voucherem, przekierowany zostaje do miejsca, gdzie może wprowadzić jednorazowy kod. Jednorazowy kod z Vouchera daje bezterminowe uprawnienia dowolnemu posiadaczowi konta w serwisie MOST Wiedzy.

Naukowiec posiadający uprawnienia, po zalogowaniu na swoje konto użytkownika w portalu MOST Wiedzy, może dodawać zestawy danych badawczych (datasety) używając specjalnego formularza. Obecnie dotrzeć do formularza można na dwa sposoby. Przycisk „dodaj dane badawcze” jest widoczny bezpośrednio w katalogu danych badawczych (Rys. 2a) lub w zakładce dane badawcze na profilu naukowca z aktywnym trybem edycji profilu.