UWAGA! W r.a. 2024/2025 zgodnie z nowym Regulaminem Szkoły Doktorskiej obowiązującym od 1.10.2024 r. nastąpiły zmiany w tym zakresie. Zmianie ulegną również szablony IPB oraz powstanie osobny szablon dla aktualizacji IPB – w momencie ich publikacji poinformujemy o tym w aktualnościach.
Poniżej prezentujemy aktualne informacje dotyczące składania i zmiany wcześniej złożonego Indywidualnego Planu badawczego.
UWAGA! Termin wskazany w Indywidualnym Planie Badawczym jako termin złożenia rozprawy doktorskiej jest terminem, którego nie można przekroczyć, ponieważ skutkuje to skreśleniem z listy doktorantów. Nie może on przekroczyć 4-letniego terminu określonego w Programie Kształcenia – liczy się go od daty rozpoczęcia kształcenia, tj. od początku października roku kalendarzowego [X] do max. końca września roku kalendarzowego [X+4]. Więcej na ten temat można przeczytać w zakładce Kształcenie -> Zakończenie kształcenia.
- zdefiniowanie tematu badawczego wraz z określeniem celu,
- plan i harmonogram badań obejmujący cały okres kształcenia w szkole doktorskiej ze wskazaniem mierzalnych osiągnieć (kamieni milowych) pozwalających ocenić postęp pracy, oraz potencjalnych źródeł finansowania zadań,
- określenie terminu złożenia rozprawy doktorskiej mieszczącego się w okresie kształcenia w szkole doktorskiej,
- plan i harmonogram publikowania wyników badań,
- przyporządkowanie efektów kształcenia – zgodnych z wymaganiami poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji, opisującej za pomocą ogólnych charakterystyk zakresu i stopnia skomplikowania wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, wymagane od osób posiadających kwalifikacje tego poziomu, potwierdzane dyplomem doktorskim i wyszczególnione w Programie kształcenia w Szkole Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej (zwane dalej 8. Polską Ramą Kwalifikacji) – do poszczególnych elementów planu badawczego*.
*) Plan badawczy nie odnosi się do realizowanego programu kształcenia, dlatego nie należy mieszać elementów/zadań badawczych (pracy naukowej) z dydaktycznymi (realizacja zajęć, praktyki dydaktycznej).
- Symbole dla I oraz II stopnia 8 poziomu PRK opisane są szczegółowo w Programie Kształcenia w Szkole Doktorskiej - 3.Efekty kształcenia.
- Jednocześnie symbole, które związane są z Indywidualnym Planem Badawczym zestawione są w pkt 3 (Moduł kształcenia rozwijający umiejętności zawodowe związane z prezentacją badań naukowych i obecnością w międzynarodowym obiegu nauki (przygotowujący doktoranta do pracy o charakterze badawczym lub badawczo rozwojowym), realizowany pod opieką naukową promotora w odniesieniu do indywidualnego planu badawczego doktoranta) w powiązaniu z pkt 4 (Ocena śródokresowa) tabeli z rozpisanym Programem kształcenia w szkole doktorskiej (zob. str. 6-7 dokumentu). Są to następujące symbole (kody):
1. pkt 3 Programu kształcenia: P8U_W, P8S_WG, P8U_U, P8S_UK, P8S_UO, P8U_K, P8S_KK
2. pkt 4 Programu kształcenia: P8U_W, P8S_WG, P8S_UW, P8S_KR
Te powyższe efekty kształcenia powinny znaleźć się w sekcji czwartej (Przyporządkowanie elementów planu badawczego do efektów kształcenia) w Indywidualnym Planie Badawczym. Należy też zwrócić uwagę, iż efekty: P8U_W, P8U_U, P8U_K należą do charakterystyk I stopnia, a pozostałe to charakterystyki II stopnia.
Elementy planu badawczego' w sekcji 4 Indywidualnego Planu Badawczego (IPB) muszą być w pewnym sensie skorelowane z 'zadaniami badawczymi' (oraz przypisanymi do nich 'wynikami działalności badawczej'), które zestawione są w sekcji 3 IPB.
Elementem planu badawczego może być np. referat konferencyjny lub publikacja.
Indywidualny plan badawczy musi być uzgodniony z promotorem lub promotorami oraz zaopiniowany przez promotora pomocniczego, jeśli promotor pomocniczy został wyznaczony.
Doktorant przedstawia Dyrektorowi Szkoły indywidualny plan badawczy w terminie 12 miesięcy od rozpoczęcia kształcenia w Szkole Doktorskiej.
Indywidualny plan badawczy powinien być przygotowany w języku angielskim (szablon do pobrania w zakładce: Doktoranci -> Formalności (Regulamin, ELD) -> Do pobrania -> Szablony (dostępnej po zalogowaniu)).
- Doktorant przedstawia Dyrektorowi Szkoły indywidualny plan badawczy w terminie 12 miesięcy od rozpoczęcia kształcenia w Szkole Doktorskiej.
- Doktorant może zaktualizować indywidualny plan badawczy najwcześniej po zakończeniu procesu oceny śródokresowej.
- Doktorant przedstawia aktualizację indywidualnego planu badawczego za każdym razem, kiedy składa wniosek o przedłużenie kształcenia, zgodnie z § 23 ust. 6.
- Aktualizacja planu badawczego musi spełniać wymagania określone w § 15 Regulaminu.
W celu złożenia IPB lub dokonania zmiany w IPB doktorant powinien wypełnić odpowiedni szablon dostępny na naszej stronie w zakładce Doktoranci -> Formalności (Regulamin, ELD) -> Do pobrania -> Szablony (dostępnej po zalogowaniu).
Akcję składania IPB inicjuje Biuro Szkoły, dodając odpowiednie eDokumenty na konta doktorantów w Moja.PG w II semestrze kształcenia, po opublikowaniu wcześniej informacji na stronie szkoły w aktualnościach.
Akcję składania aktualizacji IPB (obieg tego konkretnego dokumentu / e-Dokumentu w systemie) inicjuje sam doktorant. Aby złożyć aktualizację IPB i uzyskać potrzebne podpisy, proszę skorzystać z systemu MojaPG -> Student -> e-Dokumenty. Doktorant powinien wybrać i dodać do swojego konta eDokument o nazwie [2-3. rok] AKTUALIZACJA Indywidualnego Planu Badawczego (w przypadku zmian).
Instrukcja korzystania z eDokumentów (formularzy) dostępna jest również na naszej stronie internetowej w zakładce: Doktoranci -> Formalności (Regulamin, ELD) -> Do pobrania -> Szablony (dostępnej po zalogowaniu).