Wnioski dotyczące zawieszenia kształcenia dostępne są w Biurze Szkoły Doktorskiej.

Zawieszenie kształcenia na zasadach urlopu macierzyńskiego / warunkach urlopu macierzyńskiego / uzupełniającego urlopu macierzyńskiego / ojcowskiego / rodzicielskiego.


Zgodnie z §24 Regulaminu Szkoły Doktorskiej:

"1. Kształcenie, na wniosek doktoranta, jest zawieszane na okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego, określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

2. W okresie zawieszenia, o którym mowa w ust. 1, doktorant otrzymuje stypendium doktoranckie, o którym mowa w §27 ust. 6."

Kształcenie, na wniosek doktoranta, jest zawieszane na okres odpowiadający czasowi trwania uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, który został wprowadzony ustawą z dnia  6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1871).

Do ustalenia wysokości wspomnianego stypendium doktoranckiego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące ustalania zasiłku macierzyńskiego, z tym że przez podstawę wymiaru zasiłku rozumie się wysokość miesięcznego stypendium doktoranckiego, przysługującego w dniu złożenia wniosku o zawieszenie.


Urlopy macierzyńskie, rodzicielskie i ojcowskie są związane z opieką nad dzieckiem. Urlopy te przysługują rodzicom biologicznym i innym osobom opiekującym się dzieckiem.


Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:

  • 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Przed przewidywaną datą porodu doktorantka może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. 

Więcej informacji



Doktoranci – rodzice dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do:

  • 32 tygodni (9 tygodni drugi rodzic) – w przypadku, urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
  • 34 tygodni (9 tygodni drugi rodzic) – w przypadku porodu mnogiego.

Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w 5 częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

Więcej informacji



Doktorant – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż: 

  • do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo
  • do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.

Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

Więcej informacji



Ustawa wprowadza dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze do 8 tygodni lub do 15 tygodni - w zależności od okresu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym urodziło się dziecko, a także wagi urodzeniowej.

Więcej informacji​​​​​


Zawieszenie kształcenia z powodu długotrwałej choroby lub opieki nad chorym członkiem rodziny / dzieckiem do 4 roku życia / dzieckiem o orzeczonej niepełnosprawności lub działania siły wyższej


Zgodnie z §24 Regulaminu Szkoły Doktorskiej:

"3. Kształcenie doktoranta może być również przerwane w przypadku długotrwałej choroby doktoranta, poświadczonej  zwolnieniem lekarskim, trudnej sytuacji rodzinnej wynikającej ze sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, dzieckiem do czwartego roku życia lub dzieckiem o orzeczonej niepełnosprawności lub wystąpienia okoliczności spowodowanej działaniem siły wyższej, na wniosek doktoranta, pozytywnie zaopiniowany przez promotora. Okres przerwy w kształceniu w takim przypadku nie może przekroczyć 1 roku, a decyzję w tej sprawie podejmuje Dyrektor Szkoły, wskazując równocześnie semestr, na który po przerwie powróci doktorant.

4. W okresie zawieszenia, o którym mowa w ust. 3, doktorant nie otrzymuje stypendium doktoranckiego, o którym mowa w §27 ust. 6."