Na zdjęciu widać paszport

Obywatele UE/EFTA

W przypadku pobytu do 90 dni: obywatelowi UE lub państw członkowskich EFTA (Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Szwajcarii) do wjazdu i pobytu w Polsce wystarczy dowód tożsamości (dowód osobisty/paszport). 
W przypadku pobytu powyżej 90 dni: obywatel ma obowiązek złożyć wniosek o zarejestrowanie pobytu u wojewody właściwego dla miejsca pobytu w Polsce. Złożenie wniosku i otrzymanie zaświadczenia jest bezpłatne. Zarejestrowanie pobytu i wydanie zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu dokonuje się niezwłocznie. 

Procedura złożenia wniosku o rejestrację pobytu w Polsce 

Należy udać się do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku i złożyć osobiście na miejscu następujące dokumenty (wszystkie dokumenty muszą być w języku polskim - w innym przypadku wymagają tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego):
- wypełniony wniosek o zarejestrowanie pobytu
- ważny dokument podróży lub inny ważny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo (kopia + oryginał do wglądu)
- umowę o pracę (kopia + oryginał do wglądu).

Opcjonalnie, osoba chcąca wnioskować o rejestrację pobytu w Polsce, może upoważnić inną osobę do kontaktowania się w jej imieniu z Urzędem Wojewódzkim. Opłata za tzw. autoryzację wynosi 17 zł i jest płatna na konto bankowe lub w kasie Urzędu Wojewódzkiego. 
 

Obywatele spoza UE/EFTA

Obywatele spoza UE/EFTA muszą posiadać wizę oraz ważny paszport, aby wjechać do Polski. Jeżeli pracownik zagraniczny chce pozostać w Polsce dłużej, musi najpóźniej w dniu wygaśnięcia wizy złożyć u wojewody właściwego dla pobytu obywatela w Polsce, wniosek o pobyt czasowy. Jeżeli wniosek został złożony we właściwym terminie i nie zawiera braków formalnych wojewoda zamieszcza w dokumencie podróży odcisk stempla, który potwierdza złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. W takim przypadku pobyt cudzoziemca w Polsce uważa się za legalny do czasu wydania decyzji ostatecznej w sprawie. 

Procedura złożenia wniosku o pobyt tymczasowy

Korzystając z formularza online należy umówić się na wizytę w Oddziale ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i złożyć osobiście na miejscu następujące dokumenty (wszystkie dokumenty muszą być w języku polskim - w innym przypadku wymagają tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego): 
- wypełniony formularz wniosku o pozwolenie pobytu 
- 4 zdjęcia biometryczne
- kopia paszportu: 1 kopia wszystkich stron włącznie z pustymi oraz 2 dodatkowe kopie strony ze zdjęciem i danymi osobowymi
- ubezpieczenie
- potwierdzenie nadania numeru PESEL (opcjonalnie)
- potwierdzenie zakwaterowania (wydawane pracownikowi przez Dom Studencki PG/hotel/właściciela mieszkania prywatnego) wraz z oświadczeniem o miesięcznych kosztach utrzymania
- pisemne oświadczenie pracodawcy lub podmiotu upoważnionego do powierzenia obywatelowi wykonywania pracy o zamiarze powierzenia mu wykonywania pracy lub zaświadczenie o wykonywaniu pracy (wydawane pracownikowi przez zatrudniający go wydział/jednostkę PG)
- potwierdzenie opłaty skarbowej w wysokości 440 zł w języku polskim (opłata na konto lub w kasie Urzędu Wojewódzkiego).

W razie potrzeby osoba chcąca wnioskować o rejestrację pobytu w Polsce, może upoważnić inną osobę do kontaktowania się w jej imieniu z Urzędem Wojewódzkim. Opłata za tzw. autoryzację wynosi 17 zł i jest płatna na konto bankowe lub w kasie Urzędu Wojewódzkiego.