Na zdjęciu widać dwie kobiety w biurze podpisujące dokumenty.

Pracownik, który przyjeżdża do Polski na okres powyżej 30 dni ma obowiązek zameldowania się w jednym z oddziałów Urzędu Miejskiego podając swój adres tymczasowego pobytu. W przypadku obywateli UE lub państw członkowskich EFTA (Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Szwajcarii) czas na dokonanie meldunku wynosi 30 dni. Pozostałe osoby mają obowiązek zameldować się w ciągu 4 dni od dnia przyjazdu do Polski. 

Procedura

Wniosek o nadanie meldunku (oficjalnie: Zgłoszenie pobytu tymczasowego) należy złożyć osobiście w jednym z Zespołów Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Wniosek można złożyć w dowolnym Zespole Obsługi Mieszkańców. W pobliżu Politechniki Gdańskiej (w odległości kilku przystanków tramwajowych) znajdują się dwa zespoły:
- Zespół Obsługi Mieszkańców nr 1 przy ul. Partyzantów 74 w Gdańsku Wrzeszczu (sprawdź na mapie);
- Zespół Obsługi Mieszkańców nr 3 przy ul. Nowe Ogrody 8/12 w Gdańsku Głównym (sprawdź na mapie).

Na wizytę w urzędzie w celu złożenia wniosku można umówić się korzystając z formularza online.  

Wymagane dokumenty

1. wniosek - wypełniony i podpisany
- w przypadku zakwaterowania w domu studenckim: wniosek musi być potwierdzony przez dany dom studencki
- w przypadku zakwaterowania w mieszkaniu prywatnym: wniosek musi być potwierdzony przez właściciela mieszkania; do wglądu należy przedstawić również umowę wynajmu mieszkania (musi być w języku polskim)
- w przypadku zakwaterowania w hotelu: wniosek musi być potwierdzony przez osobą upoważnioną z ramienia hotelu
2. ważny paszport/dowód osobisty (do wglądu).

Dodatkowo osoby spoza UE i EFTA muszą przedstawić przy zgłoszeniu meldunku dokument potwierdzający legalny pobyt w Polsce (wizę, kartę pobytu lub stempel w paszporcie potwierdzający złożenie dokumentów na legalizację pobytu).