Podsumowanie wizyty studyjnej w Austrii | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-04-06

Podsumowanie wizyty studyjnej w Austrii

TU Vienna
źródło zdjęcia: Wikipedia
Zajęcia jogi i pilates online, wsparcie psychologiczne dla pracowników zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami oraz seniorami, newsletter dla rodziców – to tylko przykłady niektórych działań, jakie Vienna University of Technology prowadzi w obszarze wellbeing. Pod koniec marca 2023 roku zespół Politechniki Gdańskiej spotkał się z pracownikami TU Vienna, aby bardziej szczegółowo porozmawiać o tych i innych działaniach.

Od września 2022 do kwietnia 2023 roku na Politechnice Gdańskiej realizowany był projekt „Hej, wszystko OK?” koordynowany przez Dział Współpracy Międzynarodowej. Jego głównym celem było wsparcie zdrowia emocjonalnego studentów oraz pracowników. Jednym z działań w ramach projektu były wizyty studyjne do europejskich uczelni prowadzących działania w obszarze szeroko rozumianego wellbeingu. 

Dwie pierwsze wizyty studyjne odbyły się w lutym 2023 roku: w dniach 7-9 lutego na Vrije Universiteit w Amsterdamie (przeczytaj relację) i w dniach 20-22 lutego na Norwegian University of Science and Technology (przeczytaj relację). W ramach ostatniej wizyty studyjnej pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej PG – Monika Czerepak, Zastępca Kierownika Działu oraz Justyna Sudakowska, odwiedziły TU Vienna, w którym spotkały się ze Stefanie Madsen z HR Development oraz Christophenem Brunnerem, Pełnomocnikiem Rektora ds. studenckich.

Na 8 wydziałach TU Vienna studiuje ok. 28 tys. studentów. Uczelnia jest klasyfikowana na 180. miejscu w QS World University Ranking (dane za rok 2022). Więcej informacji o uczelni można znaleźć tutaj


Szeroki wybór oferty szkoleń dla pracowników

Pierwsza część wizyty studyjnej była poświęcona działaniom TU Vienna w obszarze wellbeing i rozwoju (zawodowego i nie tylko) pracowników. Uczelnia ma bardzo dużo do zaoferowania pod tym względem – choćby stacjonarne zajęcia sportowe (dostępne po uiszczeniu symbolicznej opłaty), zajęcia jogi i pilates w formie online czy zniżki do siłowni.

Poza tymi rozwiązaniami, stosowanymi częściowo również na Politechnice Gdańskiej, TU Vienna bardzo dba o program szkoleń dla pracowników. Regularnie odbywają się zajęcia poświęcone różnicom kulturowym, mediacjom, pracy pod presją czasu, ale też dotyczące obecności kobiet w naukach inżynieryjnych oraz warsztaty z zakresu work-life balance.

- To, co szczególnie spodobało się nam w ofercie TU Vienna skierowanej dla pracowników, to możliwość otrzymania dofinansowania do szkoleń organizowanych na zewnątrz, poza uczelnią. Jeżeli pracownik znajdzie dla siebie ciekawa ofertę np. warsztatów mniej lub bardziej związanych z jego pracą, może wnioskować o pokrycie całości lub części kosztów udziału w nich. Jeżeli większa grupa pracowników wyrazi chęć uczestniczenia w takich warsztatach, jest możliwość, że TU Vienna zorganizuje je bezpłatnie, już w ramach działalności uczelni. Z tego co nam powiedziano w Wiedniu pracownicy często korzystają z tej możliwości – mówi Monika Czerepak z DWM.


Uczelnia przyjazna rodzicom

Ważną grupą, której TU Vienna dedykuje swoje działania w obszarze wellbeing i HR Development, są rodzice. To z myślą o ich potrzebach powstało przedszkole (planowane jest również otwarcie żłobka dla dzieci poniżej pierwszego roku życia), a w trakcie wakacji i przerw świątecznych organizowana jest opieka nad najmłodszymi. Rodzice, którzy borykają się z różnymi trudnościami w wychowaniu dzieci mogą też skorzystać z profesjonalnego parent coachingu. O wszystkich działaniach, którymi mogą być zainteresowani rodzice, można się dowiedzieć ze specjalnego newslettera.

- Przez ponad 60% czasu pracownicy wykonują swoje obowiązki zdalnie, w ramach home office. Muszą być jednak dostępni od 10:00 do 14:00. Chcielibyśmy, aby w niedalekiej przyszłości godziny pracy zdalnej były w pełni elastyczne, bez konieczności bycia dostępnym w konkretnych godzinach, co na pewno bardzo pomogłoby w organizacji życia i pracy rodzicom z małymi dziećmi, ale też np. osobom opiekującym się swoimi schorowanymi rodzicami, dziadkami i w ogóle bliskimi – mówi Stefanie Madsen z TU Vienna.


Wsparcie dla nowych studentów

W trakcie drugiej części spotkania pracownicy PG spotkali się z Christophenem Brunnerem, Pełnomocnikiem Rektora ds. studenckich oraz studentką działającą w programie mentoringowym prowadzonym na TU Vienna.

- Kilka lat temu zwróciliśmy uwagę na zwiększająca się liczbę studentów, którzy z różnych powodów, nie kończą studiów. Dlatego postanowiliśmy wdrożyć system mentoringowy, aby wesprzeć nowo przyjętych studentów i zwiększyć ich szanse na uzyskanie dyplomu – mówi Christophen Brunner z TU Vienna.

Uczelnia jest bardzo dumna z tego programu i trudno się dziwić. Co roku rekrutowanych jest ponad 20 nowych mentorów – studentów starszych roczników, którzy mogą pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w nauce. Każdy z nich ma pod opieką 15-20 studentów, z którymi spotyka się 8 razu w ciągu semestru (łącznie na „bycie mentorami” studenci poświęcają ok. 75 godzin w ciągu roku).

Przed rozpoczęciem udziału w programie mentorzy przechodzą szkolenia z zakresu zarządzania grupą i jej dynamiką, dbania o poszanowanie granic swojej prywatności, wypalenia zawodowego itp. Tak przygotowani mają za zadanie wspierać nowych kolegów na uczelni – wyjaśnić gdzie, jak i z kim mogą załatwić różne sprawy na uczelni czy poinformować o różnych wydarzeniach czy projektach dla studentów (np. dodatkowych zajęciach z matematyki dla studentów I roku).

Jak powiedział Christophen Brunner już widoczne są pierwsze, pozytywne efekty programu. 

70 wyświetleń