Zapoznanie się z obowiązkami promotora w Szkole Doktorskiej | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-03-04

Zapoznanie się z obowiązkami promotora w Szkole Doktorskiej

photo
Szkoła Doktorska na PG, realizując zapisy Strategii HR4R PG na lata 2022-2025 (działanie 28), wprowadziła rozwiązania zapewniające obligatoryjne zapoznanie się potencjalnych promotorów z zakresem swoich praw i obowiązków.

Aktualnie kandydat na promotora składając swoją kandydaturę w ankiecie potencjalnego promotora (przed uruchomieniem rekrutacji do Szkoły Doktorskiej), a następnie w deklaracji potencjalnego promotora na objęcie opieką promotorską danego kandydata (składanej podczas rekrutacji) oświadcza, że zapoznał się z:

• Regulaminem Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej,
  • w szczególności rozdziałem dotyczącym promotora i promotora pomocniczego, wskazującym wymagania dla osób podejmujących się tej roli, sposób wyznaczania i zmiany promotorów, liczbę doktorantów pod opieką,
  • a także rozdziałem dotyczącym praw i obowiązków promotorów.

Tym samym w przypadku wyznaczenia danej osoby na promotora jest ona odpowiedzialna m.in. za:

• udział w procesie kształcenia doktoranta,
  • dbanie o najwyższą jakość procesu kształcenia doktoranta,
  • opiniowanie wniosków o przedłużanie kształcenia w Szkole Doktorskiej oraz terminu złożenia rozprawy doktorskiej;
  • przygotowanie opinii o doktorancie, jeżeli taka opinia wymagana jest w postępowaniach konkursowych czy też w staraniu się przez doktoranta o nagrody naukowe lub stypendia;
  • poinformowanie Dyrektora Szkoły o zaistnieniu przesłanki do skreślenia z listy doktorantów w przypadku niewywiązywania się przez doktoranta z obowiązków,
  • wnioskowanie do Rektora o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w przypadku stwierdzenia naruszenia przez doktoranta praw własności intelektualnej lub postępowania doktoranta niezgodnego z zasadami rzetelności w badaniach naukowych, z treścią ślubowania, Regulaminem Szkoły Doktorskiej, zasadami etyki naukowej, oraz innymi przepisami.

Rozwiązanie to powinno sprzyjać podniesieniu świadomości, jak i jakości pełnionych obowiązków promotora w Szkole Doktorskiej. Zostało wprowadzone od stycznia 2024 r.

Warto zwrócić również uwagę, że od samego początku Szkoła Doktorska na PG organizuje cykliczne spotkania i szkolenia dla promotorów oraz przygotowuje informator dla promotorów, który co roku jest aktualizowany. Wszystkie materiały, szablony dokumentów i informacje skierowane do opiekunów naukowych doktorantów zamieszczane są na stronie szkoły w osobnej zakładce > Dla promotorów.