Data dodania: 2025-02-18
Innowacyjne rozwiązanie dla ładowania pojazdów elektrycznych - nasz doktorant wyróżniony na konferencji IECON 2024

W dniu 5 listopada 2024 roku, podczas 50. rocznej konferencji IEEE Industrial Electronics Society (IECON 2024), Mykola Lukianov, doktorant Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej, naukowo związany z Wydziałem Elektrotechniki i Automatyki, będący pod opieką promotorską prof. dr hab. inż. Ryszarda Strzeleckiego oraz dr hab. inż. Mikołaja Bartłomiejczyka zaprezentował projekt zatytułowany „Multi Active Bridge converter with DPS modulation for bidirectional EV charging from DC traction grid”. Jego praca została wyróżniona jako najlepsza prezentacja konferencyjna.
W prezentacji doktorant zwrócił uwagę na problem braku wystarczającej infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych w miastach. Wskazał, że wysoki koszt instalacji stacji ładowania jest jedną z głównych przeszkód rozwoju elektromobilności. Zaproponowane rozwiązanie polega na wykorzystaniu nowego przetwornika, który umożliwia podłączenie wielu ładowarek do istniejącej sieci trakcyjnej DC. Dzięki temu liczba potrzebnych komponentów jest mniejsza, co przekłada się na obniżenie kosztów.
Kluczowym elementem projektu jest zastosowanie modulacji DPS, która pozwala na obniżenie prądów transformatora średnio o 5,7%. Umożliwia to bardziej efektywne ładowanie pojazdów elektrycznych. Co istotne, przetwornik umożliwia niezależne sterowanie poszczególnymi portami, co upraszcza zarządzanie systemem ładowania.
Badania przeprowadzone przez naszego doktoranta potwierdziły, że przy napięciach wejściowych sieci DC wynoszących 400–800V, napięciu portu baterii 1000–1400V oraz przy konfiguracji portów o mocy 3×50 kW, proponowane rozwiązanie znacząco poprawia wydajność systemu.
Gratulujemy naszemu doktorantowi i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu innowacyjnych technologii dla elektromobilności!