Długofalowa współpraca badawcza PG z firmą HUSAR Budownictwo Inżynieryjne | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-04-04

Długofalowa współpraca badawcza PG z firmą HUSAR Budownictwo Inżynieryjne

zespół badawczy
Na zdjęciu od lewej: Jolanta Wysocka (Husar S.A), dr inż. Joanna Majtacz (WILiŚ PG), Kamil Mikołajczak, dyrektor Kontraktu (Husar S.A), prof. dr hab.inż Jacek Mąkinia (PG), dr inż. Przemysław Kowal (WILiŚ PG), Paweł Kujawa, prezes zarządu HUSAR S.A., dr inż. Dominika Sobotka (WILiŚ PG), Agnieszka Kania, broker innowacji PG, dr inż. Hussein Al-Hazmi (WILiŚ PG).  Fot. Krzysztof Krzempek, Politechnika Gdańska
Współpraca Politechniki Gdańskiej z HUSAR Budownictwo Inżynieryjne S.A. rozpoczęła się w 2020 r. i mimo okresu pandemii kolejne badania na zlecenie firmy realizowane są sukcesywnie, zgodnie z założonym planem. Zakres współpracy jest też sukcesywnie poszerzany o kolejne zadania i modyfikowany zgodnie z zapotrzebowaniem spółki. Dotychczas prace realizowane były w obszarze kontroli procesów korozyjnych oraz oczyszczania ścieków przemysłowych.

HUSAR Budownictwo Inżynieryjne S.A. jest polską firmą inżynieryjną, która specjalizuje się w budowie i modernizacji obiektów z obszaru ochrony środowiska, takich jak: oczyszczalnie ścieków i komunalne oraz przemysłowe ujęcia wody, transferze i wdrażaniu złożonych technologii (szczególnie w przemyśle chemicznym), a także infrastrukturze komunalnej. Kontrakty o dużej złożoności technicznej zarządzane i realizowane są w formule generalnego wykonawcy i formule EPC (Engineering, Procurement, Construction).

Kontrola procesów korozyjnych

Zlecenia realizowane przez Politechnikę Gdańską jak dotąd skupiają się na dwóch obszarach badawczych.

Pierwszym z nich jest kontrola procesów korozyjnych, które zachodzą w ujęciach infiltracyjnych wody oraz opracowanie metod skutecznego ich zapobiegania. Współpraca w tym zakresie rozpoczęła się w 2020 roku i dotyczyła analizy dokumentacji projektowej pod kątem właściwego zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowych i armatury, stanowiącej wyposażenie ujęć infiltracyjnych wskazanych przez HUSAR S.A. Analiza została zrealizowana w Katedrze Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej Wydziału Chemicznego, pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Kazimierza Darowickiego.

– Celem analizy opracowanej przez nasz zespół badawczy było potwierdzenie wskazanych przez firmę przyczyn powstawania dynamicznie zachodzących procesów korozyjnych oraz znalezienie skutecznego i trwałego sposobu zabezpieczenia danego ujęcia przed negatywnym wpływem korozji. Istotną kwestią było również określenie przyczyn zróżnicowanych procesów korozyjnych w ujęciach posiadających analogiczną budowę i lokalizację – tłumaczy prof. Kazimierz Darowicki.

W efekcie przeprowadzonych prac badawczych na PG został dobrany najbardziej optymalny system zabezpieczenia antykorozyjnego dla ujęć (z 15-letnim okresem gwarancji skutecznej ochrony obiektów), który składa się z odpowiednio dobranej powłoki malarskiej, wraz z wykonaniem ochrony katodowej ujęcia. W kolejnych zleceniach prof. Darowicki wraz z zespołem opracował dokumentację projektową ww. ochrony katodowej tj. projekt wykonawczy konstrukcji wsporczych pod montaż anod wewnętrznej ochrony katodowej oraz cały system ochrony katodowej i wraz z jej monitoringiem.

– Dzięki technologii opracowanej na Politechnice Gdańskiej zarówno HUSAR  S.A., jak i użytkownik ujęć będą korzystali z systemu kontroli przebiegu procesów korozyjnych i oceny skuteczności zaprojektowanej ochrony katodowej. Monitoring pozwoli na szybsze wykrycie korozji oraz jej wczesne zapobieganie, co znacząco zmniejszy dotychczasowe koszty eliminacji korozji – komentuje Paweł Kujawa prezes zarządu spółki HUSAR.

Po rozpoznaniu potrzeb przez Agnieszkę Kanię, brokera innowacji PG, współpraca została rozszerzona o kolejny wydział i dwie kolejne katedry PG. Współpraca z firmą koordynowana jest przez Centrum Transferu Politechniki Gdańskiej w porozumieniu z Zespołem Rzeczników Patentowych oraz Działem Radców Prawnych.

Oczyszczanie ścieków przemysłowych

Drugi obszar badawczy, w którym prowadzona jest regularna współpraca dotyczy badań oczyszczania ścieków przemysłowych i opracowania skutecznej metody usuwania azotu. Badaniami z tego zakresu zajmują się dwie katedry z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG: Katedra Inżynierii Sanitarnej oraz Katedra Technologii Wody i Ścieków.

Zespół badawczy prof. Jacka Mąkini współpracował z firmą HUSAR S.A. przy projekcie rozbudowy biologicznej oczyszczalni ścieków przemysłowych.

– Zrealizowaliśmy prace badawcze, w wyniku których powstał m.in. komputerowy model reaktora biologicznego, służący do optymalizacji procesu usuwania azotu ze ścieków. Z kolei przy pomocy pilotowego reaktora naszej konstrukcji przeprowadziliśmy kolejne badania i wstępnie przetestowaliśmy koncepcję technologii usuwania azotów ze ścieków przemysłowych – wyjaśnia prof. Jacek Mąkinia kierownik Katedry Inżynierii Sanitarnej.

Badania nad technologią są obecnie kontynuowane, m.in. w zakresie dostosowania jej do potrzeb konkretnej oczyszczalni ścieków. W 2021 r. zostały one dofinansowane z programu Inkubator Innowacyjności 4.0, realizowanego przez Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG.