Tydzień Otwartej Edukacji 2022 | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-03-04

Tydzień Otwartej Edukacji 2022

W dniach 07-11 marca międzynarodowa społeczność świętuje Tydzień Otwartej Edukacji (Open Education Week). Coroczne obchody są okazją do aktywnego dzielenia się i poznawania najnowszych osiągnięć otwartej edukacji na całym świecie.

Tydzień Otwartej Edukacji został zainicjowany w 2012 roku przez organizację Open Education Global jako wspólne, otwarte forum, gdzie praktycy, edukatorzy i studenci mogą lepiej poznać i zrozumieć otwarte praktyki edukacyjne. Inicjatywy podejmowane i zgłaszane przez liczne instytucje pozwalają innym zainspirować się wspaniałą pracą rozwijaną przez społeczność na całym świecie. Biblioteka PG od lat aktywnie angażuje się w działania na rzecz upowszechniania otwartych zasobów edukacyjnych zarówno wśród społeczności lokalnej, jak i uczestnicząc w pracach European Network of Open Education Librarians.

W tym roku Biblioteka PG przygotowała:

• Niepowtarzalne zakładki do książek, które z jednej strony za pomocą kodu QR odeślą użytkowników do strony Biblioteki PG, gdzie można znaleźć więcej inspirujących przykładów otwartych zasobów edukacyjnych (OZE), z drugiej niebanalną kolorowankę prosto z zasobów bibliotek cyfrowych. Zakładki będą dostępne przez cały tydzień w filiach Biblioteki PG oraz w wypożyczalni Biblioteki w Gmachu Głównym PG, gdzie dodatkowo będą rozdawane zestawy kredek.
  • Punkt informacyjny poświęcony idei Open Access oraz otwartym zasobom edukacyjnym:
    Gdzie | Hol Biblioteki PG w Gmachu Głównym
    Kiedy | 08 marca, godz. 1000-1200
                10 marca, godz. 1000-1200
  • W wypożyczalni Biblioteki PG (Gmach Główny) przez cały tydzień będzie dostępna interaktywna prezentacja, która przedstawi najciekawsze przykłady OZE zgrupowane w 6 kategoriach:
    • ogólne serwisy
    • zdjęcia i grafiki
    • muzyka, audiobooki i video
    • książki
    • kursy MOOC
    • praca w grupie

Ponadto w mediach społecznościowych nie zabraknie serii postów promujących otwarte zasoby edukacyjne – wartościowe zarówno dla studentów, jak i dydaktyków.

Zapraszamy do wspólnego świętowania z Biblioteką PG!