Ogólnopolski Dzień Otwarty na PG – wydarzenia organizowane przez Bibliotekę | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-03-11

Ogólnopolski Dzień Otwarty na PG – wydarzenia organizowane przez Bibliotekę

Ogólnopolski Dzień Otwarty Politechniki Gdańskiej - 21 marca

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca (czwartek) od godziny 900, zapraszamy do odwiedzenia kampusu Politechniki Gdańskiej podczas Ogólnopolskiego Dnia Otwartego. Z tej okazji Biblioteka PG przygotowała dla odwiedzających:

Wycieczki historyczne po kampusie PG

Będzie to podróż w czasie i spacer po najstarszej części kampusu Politechniki Gdańskiej. W tym miejscu usłyszycie niesamowite historie, dzięki którym będziecie bardziej świadomi miejsca, w którym być może rozpoczniecie studia już w październiku. Podczas spaceru zostaną zaprezentowane między innymi najciekawsze, historyczne miejsca Gmachu Głównego, a także hale Laboratorium Maszynowego. Organizowane są dwie tury spaceru w godzinach:

• 1100-1200
  • 1300-1400

Zbiórka przy wejściu do Gmachu Głównego (budynek nr 1). Przewodnikami wycieczek będą pracownicy z Sekcji Historycznej Biblioteki PG.

Rozproszone Muzeum PG
  • 900-1500
  1. Dyskietki oraz układy elektroniczne z dawnych lat – wystawa układów elektronicznych, schematów elektronicznych oraz dyskietek wraz z krótkim ukazaniem historii dyskietki. Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (budynek nr 42), czytelnia ETI.
  2. Politechniczne NAJ... – tajemnice magazynów bibliotecznych – wystawa unikatowych i niedostępnych na co dzień starodruków ze zbiorów zabytkowych Biblioteki PG, pod hasłem przewodnim "NAJ": księga NAJcenniejsza, NAJstarsza, NAJgrubsza, licząca NAJwięcej tomów, księga NAJwierniejszych przyjaciółek, NAJbardziej rozkrzyczana... oraz inne NAJ. Gmach Główny (budynek nr 1), Hol przed Biblioteką.
  3. Tak oto w bibliotekach dawniej było... – zabytkowy katalog kartkowy. Wystawa bibliotecznego katalogu kartkowego, który w przeszłości, w czasach sprzed ery powszechnej komputeryzacji, ułatwiał czytelnikom wyszukiwanie książek na półkach. Gmach Główny (budynek nr 1), pokój 3, przy wejściu do Czytelni na Wydziale ILIŚ.
  4. Zabytkowy sprzęt laboratoryjny – ekspozycja prezentuje zabytkowe wagi, mikroskop itp. Wystawa organizowana jest we współpracy z Wydziałem Chemicznym. Centrum Nanotechnologii A (budynek nr 4) , Regionalna Biblioteka Nanotechnologii.
  5. Warsztat inżyniera – wystawa zabytkowych przyrządów kreślarskich, których historia sięga XIX wieku. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Sekcji Historycznej Biblioteki PG. Centrum Nanotechnologii A (budynek nr 4) , Regionalna Biblioteka Nanotechnologii.
Bookcrossing "Przygarnij książkę"
  • 900-1500

Przy stoisku w Holu w Gmachu Głównym bibliotekarze podzielą się przydatną wiedzą na temat przywilejów, z jakich mogą korzystać przyszli studenci PG: dostępu do czasopism i książek elektronicznych "z domu", możliwości, jakie oferują poszczególne biblioteczne placówki, atrakcji przygotowywanych specjalnie dla czytelników Biblioteki PG (m.in. udział w zabawach konkursowych czy grach czytelniczych z nagrodami) itd. W tym miejscu będą czekały na Was książki, a także rozmaite gadżety: personalizowane zestawy zakładek do książek i kredek wraz z bibliotecznymi kolorowankami, akcesoria przydatne dla przyszłych studentów, jak np. notatniki, piórniki, przybory do pisania - oraz wiele innych fantastycznych upominków.

Pełen program wydarzeń