Książka na czerwiec | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-06-04

Książka na czerwiec

Książka na czerwiec

Czerwiec to idealny moment, by zwolnić na chwilę i sięgnąć po lekturę, która pobudzi ciekawość, zainspiruje do nowych pomysłów lub pozwoli spojrzeć inaczej na znane tematy.
W Bibliotece znajdziesz książki, które nie tylko wspierają naukę, ale też zachęcają do refleksji i odkrywania pasji.
Sprawdź dostępność wybranych tytułów w naszym katalogu, klikając w okładkę książki.

Wypożyczalnia poleca:

Nieobecni : Milczenie wokół chorób psychicznych w rodzinie (2025)

Meg Kissinger


Depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, alkoholizm, samobójstwo. To słowa zakazane u Kissingerów. Nie pasują do obrazu szczęśliwej katolickiej rodziny z przedmieść. Ale jak wytłumaczyć kolejne tragedie, które ich dotykają? I jak długo można milczeć?

 

Meg Kissinger opowiada historię chorób psychicznych wśród swoich najbliższych: matki, ojca i rodzeństwa. Ze strzępów wspomnień z dzieciństwa, podsłuchanych rozmów i podpatrzonych scen stopniowo wyłania się wstrząsający portret rodziny, w której wszyscy mierzą się ze swoimi demonami w samotności. Kissingerowie na różne sposoby zmagają się z tym samym: wstydem i brakiem języka do opisu własnego cierpienia.

 

Po latach Meg Kissinger, już jako ceniona amerykańska reporterka, wreszcie przerwała tę zmowę milczenia. Jej "Nieobecni" to rozpisana na dekady opowieść o zmianie, jaka dokonała się w diagnostyce i leczeniu osób chorujących psychicznie. Czy tragedie, które spotkały Kissingerów, byłyby dziś do uniknięcia? Ta historia pokazuje, do czego mogą prowadzić społeczne tabu i brak systemowej pomocy.

Pracownia Historii i Zbiorów Muzealnych PG poleca:

Dziadek w Wehrmachcie (2007)

Barbara Szczepuła


Książka przeznaczona dla czytelnika zainteresowanego historią Pomorza i Kaszub, losów mężczyzn przymusowo wcielanych do Wehrmachtu podczas II wojny światowej. Zawiera relacje zarówno byłych żołnierzy, jak i dzieci, wnuków, które podzieliły się wspomnieniami z autorką. Barbarze Szczepule udało się dotrzeć do dokumentów i osób z rodziny, które znały Józefa Tuska (dziadka Donalda, premiera Polski) – córki, wnuków z nim mieszkających. Na ich podstawie wnikliwie i dokładnie przedstawiła skomplikowaną i nie taką łatwą, a często dramatyczną historię życia nestora rodziny Tusków pochodzącego ze starej kaszubskiej rodziny gdańskiej. Autorka dotarła do unikatowych dokumentów, wspomnień rodzin obrońców Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku czy historii pisarza Brunona Zwarry – działacza organizacji Polonii Gdańskiej i ucznia Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku.
 

W publikacji przedstawiono złożone losy ludności zamieszkujących Gdańsk i okolice podczas II wojny światowej oraz niełatwe życie pod okupacją niemiecką często przymusowej listy narodowościowej - III grupy, której konsekwencje wiele rodzin odczuwało po 1945 roku. Jest to książka, którą powinno się przeczytać chcąc zrozumieć złożone historie miejscowych Polaków podczas ostatniej wojny i latach tużpowojennych.

Książka w zbiorach Pracowni Historii i Zbiorów Muzealnych PG

Filia Biblioteki PG: Architektura i Urbanistyka poleca:

Manifest ciemności : o sztucznym świetle i zagrożeniu dla odwiecznego rytmu dobowego (2024)

Johan Eklof

 

- Opis książki ze strony internetowej: 
 

Manifest ciemności wzywa nas do pogrążenia się w mroku. Dla dobra środowiska, naszego własnego dobrobytu i całego życia na ziemi. Aby zapewnić światu świetlaną przyszłość, musimy pogodzić się z ciemnością.
 

Rozkwit całych ekosystemów zależy od istnienia nocy. Od nietoperzy i sów przemierzających rozgwieżdżone niebo, po bioluminescencyjne stworzenia morskich głębin. Wszędobylskie oświetlenie sprawia, że zanieczyszczenie światłem stało się poważnym zagrożeniem dla środowiska. Wydłużając dzień, ludzie zaburzyli rytm dobowy niezbędny wszystkim żywym istotom.
 

Manifest ciemności uchyla zasłonę nocy, aby ujawnić oblicze szkód, które wyrządzamy, utrzymując nieustająco włączone światła. Owady nie rozmnażają się, rośliny nie są zapylane, zwierzęta nie mogą polować, coraz więcej ludzi trapi bezsenność. Ta porywająca i przekonywująca książka wskazuje proste metody, które pomogą nam samym i naszej planecie.

Filia BPG: Chemia, Fizyka i Matematyka poleca:

Czego oczy nie widzą : jak wzrok kształtuje nasze myśli? (2020)

Richard Masland

 

- Opis książki ze strony internetowej:
 

Z tej książki dowiesz się:

  • Czego komputery mogłyby nauczyć się od ptaków?
  • Czy świat, który widzimy, istnieje naprawdę?
  • Dlaczego w ciągu milisekundy jesteśmy w stanie rozpoznać w tłumie znajomą twarz?
  • Czy świat widzimy oczami, czy mózgiem?

Mózg wydaje się najbardziej skomplikowaną strukturą na świecie. Od stuleci ludzie próbują go poznać, zdefiniować, odkryć mechanizmy jego działania. Richard Masland postanowił przyjrzeć mu się pod kątem zmysłu wzroku. I już we wstępie pisze: "świat, który widzicie, wcale nie jest identyczny z tym, który nas otacza!".

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że proces widzenia nie jest niczym skomplikowanym. Bodziec wpada do oka, do siatkówki, i uruchamia mózg, a ten przetwarza to na obraz, który widzimy w głowie. Prawda wygląda jednak zupełnie inaczej. Percepcja, sieci neuronowe, przesyłanie informacji pomiędzy poszczególnymi neuronami, różnice między zmysłami wzroku, dotyku, słuchu – to wszystko składa się na fascynującą podróż w głąb ludzkiego umysłu. Przekonaj się, czego oczy nie widzą!


Książki dobre nie tylko w teorii!

Filia BPG: Inżynieria Mechaniczna poleca:

Miedź przeciwdrobnoustrojowa : materiały, powierzchnie dotykowe, aplikacje (2018)

Monika Walkowicz

 

Książka stanowi wieloaspektowe opracowanie zagadnień związanych z praktycznym wdrożeniem i eksploatacją wyrobów z powierzchniami dotykowymi wykonanymi z miedzi lub jej stopów o immanentnych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych w miejscach użyteczności publicznej, zwłaszcza jednostkach opieki zdrowotnej.


Stanowi superpozycję analiz literaturowych oraz wyników badań doświadczalnych ukierunkowanych na problemy naukowe w ujęciu materiałowym (w zakresie optymalizacji właściwości stopów miedzi), mikrobiologicznym (pod kątem skuteczności eliminacji drobnoustrojów) i społecznym (z uwagi na problem zakażeń szpitalnych). Ich wybór podyktowany był najczęściej podnoszonymi w stosunku do miedzi przeciwdrobnoustrojowej kwestiami przez jej bezpośrednich użytkowników tj. mających z nimi codzienną styczność pacjentów i personel jednostek opieki zdrowotnej, technologów w zakładach metalurgiczno-przetwórczych miedzi, a także producentów, sprzedawców i klientów wyrobów gotowych z powierzchniami dotykowymi. W szczególności praca podejmuje:

  • problem utleniania, czyli korozji miedzi i jej stopów wywołanej kontaktem z potem rąk ludzkich oraz z powietrzem atmosferycznym i jej wpływ na efektywność metalu w eliminacji drobnoustrojów,
  • zagadnienie alergennego uwalniania niklu ze stopów miedzi zawierających ten pierwiastek z uwagi na niebezpieczeństwo wywoływania uczuleń skórnych na skutek kontaktu z powierzchniami dotykowymi,
  • tematykę obróbki mechanicznej materiałów na osnowie miedzi jako symulacji rysowania powierzchni metalu pod wpływem długoczasowej eksploatacji, głównie pod kątem jej wpływu na skuteczność przeciwbakteryjną,
  • problem kształtowania zwilżalności powierzchni miedzianych wyrobów przeciwdrobnoustrojowych i jej roli w mikrobiologicznych testach efektywności przeciwbakteryjnej,
  • zagadnienie stosowanych w polskich jednostkach opieki zdrowotnej środków dezynfekcyjnych i związany z nimi problem odporności korozyjnej stopów miedzi pozostających w kontakcie z różnymi substancjami czynnymi zawartymi w tych preparatach.

Niezależnie od przedstawionych aspektów naukowych, książka ma charakter popularyzatorski, gdyż problem zagrożeń bakteriologicznych dotyczy wszystkich grup społecznych. Z tego powodu książka adresowana jest zarówno do studentów uczelni technicznych, medycznych i humanistycznych, ale również inżynierów, mikrobiologów, lekarzy, pielęgniarek oraz wszystkich osób związanych z branżą metalową i sektorem medycznym.

Filia Biblioteki PG: Elektrotechnika i Automatyka poleca:

Black out : najczarniejszy scenariusz z możliwych (2015)

Marc Elsberg

 

Pewnego zimowego dnia w całej Europie następuje przerwa w dostawie prądu – pełne zaciemnienie. Włoski informatyk i były haker Piero Manzano podejrzewa, że może to być zmasowany elektroniczny atak terrorystyczny. Próbując ostrzec władze, sam zostaje uznany za podejrzanego. W próbie rozwiązania zagadki stara się mu pomóc dziennikarka Lauren Shannon. Im bliżej będą prawdy o przyczynie zaistniałej sytuacji, tym większe ich zaskoczenie oraz niebezpieczeństwo, na jakie się narażają. Tymczasem Europa pogrąża się w ciemności. Zaczyna brakować podstawowych środków do życia: wody, jedzenia, ogrzewania. Wystarczy kilka dni, by zapanował chaos na niespotykaną skalę. Thriller naukowy "Blackout" (i powieść sensacyjna w jednym) realistycznie przedstawia prawdziwie czarny scenariusz wydarzeń, których prawdopodobieństwo jest tym większe, im bardziej nasze codzienne życie uzależnione jest od elektroniki. Dopóki jest prąd, jesteś bezpieczny… Czy jesteśmy przygotowani na blackout?

 

"Elektryzująca. W dusznym thrillerze naukowym austriacki pisarz Marc Elsberg opisuje katastrofalne skutki awarii sieci europejskich elektrowni"
Stern

79 wyświetleń