CiteScore | Politechnika Gdańska

Treść strony

CiteScore

Metoda obliczeniowa:

Liczba cytowań dla publikacji w latach WXYZ / suma publikacji w latach WXYZ.

Dane źródłowe:

Baza Scopus.

Uwzględniane publikacje:

Artykuły naukowe, rozdziały książek, recenzje, doniesienia konferencyjne oraz artykuły typu "data descriptor".

Uwzględniane źródła cytowań:

Artykuły naukowe, rozdziały książek, recenzje, doniesienia konferencyjne oraz artykuły typu "data descriptor".

Możliwość porównywania czasopism z różnych dyscyplin:

Nie.

Ranking:

Rankingi dla poszczególnych obszarów badawczych w oparciu o klasyfikację ASJC, jedno czasopismo może być przypisane do kilku obszarów. Percentyl w którym znajduje się czasopismo w danym obszarze liczy się ze wzoru liczba tytułów w danym obszarze badawczym z niższym CiteScore + liczba tytułów z tym samym CiteScore/2 /liczba wszystkich tytułów w danym obszarze badawczym x100.

Opis wskaźnika:
CiteScore to wskaźnik bibliometryczny...
 

mający na celu w sposób przejrzysty i ustandaryzowany mierzyć cytowalność czasopism oraz innych wydawnictw ciągłych. CiteScore został stworzony w 2016 r. i stanowi jeden z podstawowych wskaźników opisujących czasopisma zindeksowane w bazie bibliograficzno-abstraktowej Scopus, od firmy Elsevier. Podstawą do obliczenia CiteScore jest pięć podstawowych typów recenzowanych tekstów indeksowanych w bazie Scopus – artykuły naukowe, rozdziały książek, recenzje, doniesienia konferencyjne oraz artykuły typu "data descriptor". Jeśli w bazie Scopus indeksowane są "articles in press", to nie są one brane pod uwagę przy obliczaniu wskaźnika.

CiteScore za dany rok obliczany jest poprzez podzielenie liczby cytowań publikacji z ostatnich czterech lat (w tym także roku, dla którego jest obliczany) przez liczbę tych publikacji. Należy pamiętać, że wskaźnik ten powinno się wykorzystywać jedynie do porównywania czasopism w obrębie jednej dyscypliny, ponieważ jest to wskaźnik nieznormalizowany i nie uwzględnia różnic pomiędzy dyscyplinami takich jak średnia liczba cytowanych publikacji w jednym artykule, czy też częstotliwości publikowania.

Początkowo uwzględniano cytowania tylko z jednego roku dla publikacji z 3 poprzednich lat, jednak w 2019 r. zastosowano nową metodologię, w której najważniejszą zmianą było uwzględnienie artykułów (i cytowań) opublikowanych w przeciągu 4 lat, wliczając rok, dla którego jest obliczany wskaźnik. Aby możliwe było porównywanie nowego wskaźnika z wartościami CiteScore opierającymi się na starej metodzie, obliczono je na nowo dla wszystkich poprzednich edycji.

Przykład: wg starej metodologii CiteScore 2022 byłby stosunkiem cytowań otrzymanych w 2022 dla publikacji z lat 2019-2021 i liczby tych publikacji, jednak obecnie wartość CiteScore 2022 jest ułamkiem, w którym mianownik stanowi suma wszystkich kwalifikujących się artykułów z lat 2019-2022, a licznikiem zliczone cytowania tych artykułów z wszystkich czterech lat.

CiteScore jest obliczany jednorazowo po zakończeniu danego roku i publikowany najczęściej w połowie roku następnego, dlatego nie zmienia się wraz z aktualizacją bazy  Scopus. Do śledzenia cytowalności w roku bieżącym służy wskaźnik CiteScore Tracker, który korzysta z tej samej metodyki, uwzględniając cytowania na podstawie najnowszych danych z 2023 r. i aktualizowany jest co miesiąc.

Aby sprawdzić CiteScore dla danego czasopisma należy przejść do bazy Scopus, następnie wybrać u góry zakładkę Sources i przejść do strony z listą czasopism indeksowanych w bazie Scopus. Po kliknięciu w tytuł otrzymujemy szczegółowe informacje na temat tego czasopisma. Na stronie tej znajduje się również wyszukiwarka, gdzie jako kryterium wyszukiwawcze można przyjąć tytuł czasopisma, ISSN, obszar badawczy (zgodny z klasyfikacją ASJC) bądź wydawcę. Poniżej znajduje się szczegółowy opis czasopisma wydawanego przez Politechnikę Gdańską "Metrology and Measurement Systems":