SJR | Politechnika Gdańska

Treść strony

SJR

Metoda obliczeniowa:

Średnia ważona z cytowań otrzymanych w roku Z / cytowalne dokumenty w danym czasopiśmie w latach WXY, średnia ważona obliczana jest poprzez przypisanie każdemu czasopismu Prestiżu SJR (PSJR) - miary, odzwierciedlającej prestiż danego czasopisma i bazującej na prestiżu cytujących czasopism.

Dane źródłowe:

Baza Scopus.

Uwzględniane publikacje:

Artykuły, recenzje, krótkie ankiety i ankiety konferencyjne.

Uwzględniane źródła cytowań:

Wszystkie rodzaje publikacji z uwzględnianych czasopism.

Możliwość porównywania czasopism z różnych dyscyplin:

Tak.

Opis wskaźnika:
SCImago Journal Rank to wskaźnik bibliometryczny...
 

obliczany dla czasopism, który bazuje na algorytmie PageRank stosowanym w pozycjonowaniu stron w Google i opiera się na założeniu, że cytowania nie są równoważne i większe znaczenie mają te z renomowanych czasopism. Wskaźnik SJR jest liczony od 1999 r. i powstał w wyniku pracy SCImago - zespołu badaczy z Narodowej Rady Naukowej Hiszpanii (Consejo Superior de Investigaciones Científicas) oraz uniwersytetów hiszpańskich. Podstawę do obliczania wskaźnika SJR stanowią czasopisma zindeksowane w bazie Scopus.

Nadawanie prestiżu poszczególnym czasopismom polega na utworzeniu sieci aktywnych czasopism, w której każdemu tytułowi przypada pewna miara prestiżu, jedne czasopisma mają go więcej niż inne, co wynika z wzajemnego obdzielania się przez czasopisma prestiżem. Im więcej czasopism o wysokim prestiżu cytuje publikacje z danego czasopisma, tym czasopisma bardziej zyskuje na prestiżu i jednocześnie podnosi prestiż czasopism, których publikacje są cytowane na jego łamach. Przy obliczaniu SJR prestiż cytującego źródła rozkłada się proporcjonalnie do liczby cytowań, dzięki czemu niwelowane są różnice w częstotliwości cytowań w różnych dyscyplinach - jeśli cytowań jest niewiele to mają one większą wagę, jeśli cytowań jest dużo to niosą one stosunkowo niewiele prestiżu.

Wskaźnik SJR można sprawdzić w serwisie SCImago, w którym każde czasopismo indeksowane w bazie Scopus posiada swój profil. Znajdują się tu informacje nie tylko na temat SJR, ale również m.in. średnie liczby cytowań w poszczególnych latach, czy też stosunek artykułów z cytowaniami do publikacji niecytowanych. Serwis SCImago zawiera również rankingi czasopism oraz krajów, a także narzędzia służące wizualizacji poszczególnych wskaźników dla czasopism oraz dyscyplin naukowych.