Węzeł krajowy EOSC-PL

Jednym z głównych celów EOSC jest stworzenie otwartego cyfrowego środowiska badawczego, które ułatwi naukowcom dostęp do repozytoriów danych, usług chmurowych oraz zaawansowanych narzędzi analitycznych.

Idea ta jest realizowana przez stworzenie skoordynowanej sieci europejskich i krajowych infrastruktur badawczych. Od marca 2025 r. polski węzeł krajowy – EOSC-PL – wraz z 12 innymi węzłami z całej Europy uczestniczy w procesie współtworzenia zasad i mechanizmów funkcjonowania Federacji EOSC, która promuje otwartą naukę, współpracę i płynny dostęp do danych, usług i narzędzi FAIR.

EOSC-PL wspiera misję Federacji EOSC poprzez integrację wysokiej wartości zasobów krajowych, takich jak dane badawcze przechowywane w zaufanych repozytoriach, usługi obliczeniowe, specyficzne dla domeny usługi przetwarzania danych i inne infrastruktury techniczne, przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności z zasadami FAIR i CARE. Poprzez uwierzytelnianie i autoryzację pojedynczego logowania (AAI), interoperacyjność otwartej nauki i zarządzanie dostępem federacyjnym, EOSC-PL ułatwia płynną współpracę transgraniczną i efektywne wykorzystanie zasobów dla naukowców.

Węzeł krajowy wniesie również wkład w ramy interoperacyjności EOSC, zarządzanie dostępem, monitorowanie usług i rozwój standardów. Poprzez promowanie inkluzywności, interoperacyjności i otwartej nauki, EOSC-PL jest zaangażowany w budowanie zrównoważonego, federacyjnego środowiska badawczego, które wzmacnia rolę Polski w EOSC i szerszej współpracy europejskiej.