Spotkanie akademickie 21.05.2022 fizyka | Politechnika Gdańska

Spotkanie akademickie 21.05.2022 fizyka

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 21 maja 2022 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: fizyka
Poziom: klasy VII i VIII szkoły podstawowej
Liczba uczestników: max. 60

Chodź i poukładaj swój magnetyczny świat

Terminem „magnetyczny” zwykło określać się potocznie jedynie materiały i przedmioty, które są magnesami, czyli wykazują trwałe namagnesowanie. To, czy rzeczywiście mamy do czynienia z magnesem, zwykle mniej lub bardziej świadomie odkrywamy, gdy przyciąga on inny przedmiot. W takiej sytuacji, poza tym, iż dowiadujemy się, że w naszym ręku spoczywa magnes, przy okazji stawiamy diagnozę – przedmiot przyciągnięty przez magnes z pewnością zawiera żelazo. I rzeczywiście, najczęściej jest to prawdą. Czy wiesz jednak, że nie każdy przedmiot zawierający żelazo jest przyciągany przez magnes? Co więcej, czy wiesz, że żelazo nie jest jedynym pierwiastkiem, który wykazuje „magnetyczne” właściwości? Jeśli po raz pierwszy o tym słyszysz (a raczej czytasz) to spotkanie pt. „Chodź i poukładaj swój magnetyczny świat” jest skierowane właśnie do Ciebie.

Podczas wykładu dowiesz się m.in., że nazywanie „magnetycznymi” magnesów i przedmiotów, które są przez nie przyciągane nie jest do końca poprawne, ponieważ „jakieś” magnetyczne właściwości ma każda materia. O tym, jakie mogą być to właściwości i co wyróżnia magnesy dowiesz się właśnie na naszym wykładzie. Dowiesz się również jak praktycznie wykorzystywane są te zróżnicowane magnetyczne właściwości materii.

W trakcie ćwiczeń rachunkowych nauczysz się rozwiązywać bliskie praktycznym zastosowaniom zagadnienia fizyczne. Okaże się, że znajomość kilku podstawowych praw elektromagnetyzmu, takich jak prawo Ampere’a czy też prawo indukcji elektromagnetycznej Faradaya, pozwala Tobie określić rozkład przestrzenny pola magnetycznego czy też napięcia generowanego w prądnicy.

W ramach laboratorium będziesz mieć możliwość przeprowadzenia szeregu eksperymentów fizycznych poświęconych elektromagnetyzmowi w tym m.in. wyznaczyć natężenie pola magnetycznego Ziemi, zbadać transformator czy też wyznaczyć przenikalność i krzywą histerezy magnetycznej różnych materiałów.

Jeśli chcesz poukładać swój magnetyczny świat, nie może Cię zabraknąć na tym spotkaniu! Zapraszamy!

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM SPOTKANIA
21 maja 2022 r.
Godzina Rodzaj zajęć Sala