Spotkanie akademickie 14.05.2022 fizyka | Politechnika Gdańska

Spotkanie akademickie 14.05.2022 fizyka

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 14 maja 2022 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: fizyka
Poziom: szkoła ponadpodstawowa
Liczba uczestników: max. 60

Czy fizyk mógłby zostać Michaelem Jordanem?
Czy Jordan mógłby zostać fizykiem?
Czyli co łączy koszykówkę z fizyką.

Jak ułożyć rękę podczas rzutu piłką do kosza? Pod jakim kątem wyrzucić piłkę? Z jaką siłą to zrobić? Jak najskuteczniej wybić się, aby „zrobić wsad”? Wydaje się, że Michael Jordan nie musiał się nad tym zastanawiać. Jego naturalny talent pozwalał mu dobierać te parametry w najlepszy możliwy sposób. Ale co, jeśli nie jest się aż tak utalentowanym? Może da się to jakoś policzyć, zaplanować? Owszem. O kinematyce, dynamice i zasadach zachowania pouczymy się tym razem na przykładzie koszykówki.

Podczas wykładu, w celu zrozumienia fizycznych podstaw gry w koszykówkę, przypomnimy i utrwalimy zagadnienia teoretyczne z zakresu kinematyki, dynamiki i zasad zachowania. Wszystkie definicje i prawa zostaną wsparte pokazami doświadczalnymi. Dla bardziej zainteresowanych pojawią się również elementy mechaniki w warunkach działania zmiennej siły.

W trakcie ćwiczeń rachunkowych nauczycie się rozwiązywać zadania z tzw. „rzutów” (pionowy, poziomy i ukośny), aby nauczyć się szacować parametry ruchu rzuconej piłki. Jak kąt i prędkość początkowa wpływają na wysokość, zasięg i prędkość lotu piłki? A czy da się oszacować, jak ugiąć kolana i jak mocno należy się wybić, aby zrobić wsad? Żaden problem! Nauczysz się samodzielnie to wszystko obliczać.

Podczas laboratorium będziecie (za pomocą samodzielnie prowadzonych eksperymentów) weryfikować prawa fizyki rządzące ruchem ciał oraz obliczać podstawowe parametry ruchu (np. współczynnik tarcia, siła oporu, zasięg, prędkość, przyspieszenie). Zmierzycie też współczynniki sprężystości sprężyn oraz na ich przykładzie sprawdzicie czy bardziej efektywne jest wybijanie się z jednej czy z dwóch nóg. Oszacujecie też straty energii w trakcie zderzeń, np. podczas odbijania piłki o parkiet.

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM SPOTKANIA
14 maja 2022 r.
Godzina Rodzaj zajęć Sala
10:00-10:15 Rejestracja uczniów
(hol przed Audytorium Maximum)
10:15-11:45 Wykład:
Wykład:
Czy fizyk mógłby zostać Michaelem Jordanem?
Czy Jordan mógłby zostać fizykiem?
Czyli co łączy koszykówkę z fizyką.

prowadzący: dr hab. inż. Beata Bochentyn, prof.PG, dr hab. inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, prof.PG
Aud. Maximum
11:45 -12:00 Przerwa
12:00-13:30 Grupa 1: Ćwiczenia