Spotkanie akademickie 27.03.2021 fizyka | Politechnika Gdańska

Spotkanie akademickie 27.03.2021 fizyka

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 27 marca 2021 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: fizyka
Poziom: szkoła ponadpodstawowa
Liczba uczestników: max. 60

SPOTKANIE ODWOŁANE

Energia i jej przemiany

Energia jest jednym z najważniejszych pojęć w fizyce. Jej przemiany są podstawą do omawiania szeregu zjawisk zarówno w ramach kursów szkolnych jak i specjalistycznych wykładów uniwersyteckich. Z pozoru wydaje się prostym pojęciem, ale czy tak jest naprawdę? W życiu codziennym spotkamy się w szeregiem różnych rodzajów energii oraz jej konwersji. Począwszy od energii kinetycznej czy potencjalnej, po energię odziaływań elektrostatycznych czy tarcie. W ramach wykładu połączymy podstawową wiedzę fizyczną z podejściem inżynierskim do konwersji energii. Dowiemy się czemu energii nie można stworzyć, a tylko zamienić jedną jej formę w drugą. Ustalimy również co ma wspólnego omawiany na zajęciach szkolnych spadek swobodny ze współczesną energetyką.

W trakcie wykładu uczniowie zaznajomią się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi energii oraz jej przemian. Na podstawie przykładów dowiedzą się związku pomiędzy fizyką a inżynierią.

Podczas ćwiczeń uczniowie będą mogli wykorzystać w zadaniach rachunkowych zdobytą w trakcie wykładu wiedzę na temat energii oraz jej rodzajów.

Na laboratorium uczniowie będą świadkami doświadczeń, będą mogli samodzielnie dokonać obliczeń oraz wspólnie z prowadzącym wykonać raport z przeprowadzonych badań. Doświadczenia zostaną tak dobrane, aby odpowiadać tematyce wykładu oraz ćwiczeń.

HARMONOGRAM SPOTKANIA

27 marca 2021 r.
Godzina Rodzaj zajęć
10:00-10:15 Rejestracja uczniów na kursie na platformie Moodle - podział na grupy zajęciowe