Spotkanie akademickie 14.11.2020 biologia | Politechnika Gdańska

Spotkanie akademickie 14.11.2020 biologia

Politechnika Gdańska - SPOTKANIE W FORMIE ZDALNEJ
Spotkanie akademickie: 14 listopada 2020 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: biologia
Poziom: szkoła ponadpodstawowa
Liczba uczestników: max. 40

Mikroorganizmy wśród nas

Mikroorganizmy są wszędzie. Nie widzimy ich gołym okiem, ale nawet bez oglądania możemy poznać ich niektóre, ważne dla nas cechy. Musimy tylko umieć je wyhodować, co wbrew pozorom, w przypadku większości gatunków mikroorganizmów, nie jest łatwe. Jednym z istotniejszych etapów pracy biologa molekularnego jest możliwość izolacji DNA danego organizmu, dlatego podczas zajęć zapoznamy się z technikami izolacji DNA jak i jego obserwacji. Zaznajomimy się z jego budową oraz informacją którą niesie.

Zajęcia składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W ramach części teoretycznej (wykład) uczestniczy zostaną zapoznani z zagadnieniami związanymi z DNA. Omówione zostaną takie pojęcia jak: materiał genetyczny, podstawowe jednostki dziedziczenia oraz proces biosyntezy białek/enzymów. Zapoznamy również uczestników z podstawami pracy w laboratorium mikrobiologicznym, omówimy najważniejsze procedury oraz techniki stosowane w biologii molekularnej.

Po zakończeniu części teoretycznej uczniowie będą mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach praktycznych w laboratorium na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Na zajęciach laboratoryjnych będziemy wykonywać pracę biologa molekularnego. Przygotujemy podłoża mikrobiologiczne, będziemy obserować komórki prokariotyczne pod mikroskopem i nie tylko, wykonamy elektorofrezę agarozową z wykorzystaniem wcześniej wyizolowanego DNA bakteryjnego. Przygotujemy pożywki mikrobiologiczne, przeprowadzimy ich sterylizację i ostatecznie posiejemy mikroorganizmy na gotowych podłożach. Zobaczymy jak pracować zarówno z bakteriami, które do swego życia potrzebują tlenu, jak i tymi które tlen zabija. Na zakończenie zajęć wyizolujemy DNA!

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM SPOTKANIA
14 listopada 2020 r.
Godzina Rodzaj zajęć
10:00-10:15 Rejestracja uczniów na kursie na platformie Moodle - podział na grupy zajęciowe
10:15-12:00 Wykład:
Mikroorganizmy wśród nas

12:00-12:15 Przerwa
12:15-13:45 Grupa 1: Laboratorium cz. I
Grupa 2: Laboratorium cz. I
prowadzący: dr inż. Paweł Wityk
Grupa 3: Laboratorium cz. I
prowadzący: dr inż. Martyna Mroczyńska
13:45-14:15 Przerwa
14:15-15:45 Grupa 1: Laboratorium cz. II
Grupa 2: Laboratorium cz. II
prowadzący: dr inż. Paweł Wityk
Grupa 3: Laboratorium cz. II
prowadzący: dr inż. Martyna Mroczyńska

Spotkanie akademickie prowadzone jest w formie zdalnej i odbywa się na uczelnianej platformie eNauczanie: https://enauczanie.pg.edu.pl

Spotkanie prowadzone jest w ramach kursu o nazwie

„ZzP - Mikroorganizmy wśród nas - Spotkanie Akademickie 14.11.2020 r.”

znajdującego się pod adresem: https://enauczanie.pg.edu.pl/moodle/course/view.php?id=11043

Pobierz [PDF]