Spotkanie akademickie 14.11.2020 matematyka | Politechnika Gdańska

Spotkanie akademickie 14.11.2020 matematyka

Politechnika Gdańska - SPOTKANIE W FORMIE ZDALNEJ
Spotkanie akademickie: 14 listopada 2020 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: matematyka
Poziom: klasy VII i VIII szkoły podstawowej
Liczba uczestników: max. 40

W świecie dziesiętnym i binarnym

Zastanawiałeś się może w jaki sposób liczą współczesne komputery i jak reprezentują różne informacje? W zrozumieniu tych zagadnień może pomóc nauczenie się systemów liczbowych o różnych podstawach.

Nasze spotkanie tradycyjnie będzie składać się z trzech części: wykładu, ćwiczeń i laboratoriów. Na wykładzie poznamy i nauczymy się algorytmów zamiany zapisu liczb naturalnych między systemami o różnych podstawach, w szczególności systemami binarnym i dziesiętnym. Rozumiejąc system binarny omówimy jego zastosowanie do kodowania informacji. Porozmawiamy o kodach ASCII, adresach IP oraz o tym jak ciąg liczb może reprezentować obrazek.

Ćwiczenia praktyczne pozwolą uczniom przetestować poznane na wykładzie algorytmy i utrwalić nowe umiejętności konwersji liczb między różnymi systemami liczbowymi oraz reprezentacji informacji.

W czasie laboratoriów komputerowych nauczymy się podstaw programu Octave – darmowego odpowiednika programu Matlab, będącego interaktywnym środowiskiem do wykonywania obliczeń naukowych i inżynierskich, oraz do tworzenia symulacji komputerowych. Za jego pomocą podczas laboratorium zapiszemy poznane algorytmy.

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM SPOTKANIA
14 listopada 2020 r.
Godzina Rodzaj zajęć
9:45-10:00 Rejestracja uczniów na kursie na platformie Moodle - podział na grupy zajęciowe
10:00-11:30 Wykład:
W świecie dziesiętnym i binarnym

11:30-11:45 Przerwa
11:45-13:15 Grupa 1: Ćwiczenia
Grupa 2: Ćwiczenia
prowadzący: dr Magdalena Musielak
Grupa 3: Ćwiczenia
prowadzący: dr inż. Natalia Jarzębkowska
13:15-13:30 Przerwa
14:15-15:45 Grupa 1: Laboratorium komputerowe
Grupa 2: Laboratorium komputerowe
prowadzący: dr Magdalena Musielak
Grupa 3: Laboratorium komputerowe
prowadzący: dr inż. Natalia Jarzębkowska

Spotkanie akademickie prowadzone jest w formie zdalnej i odbywa się na uczelnianej platformie eNauczanie: https://enauczanie.pg.edu.pl

Spotkanie prowadzone jest w ramach kursu o nazwie

„ZzP - W świecie dziesiętnym i binarnym - Spotkanie Akademickie 14.11.2020 r.”

znajdującego się pod adresem: https://enauczanie.pg.edu.pl/moodle/course/view.php?id=11044

Pobierz [PDF]