Spotkanie akademickie 16.05.2020 matematyka | Politechnika Gdańska

Spotkanie akademickie 16.05.2020 matematyka

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 16 maja 2020 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: matematyka
Poziom: klasy VII i VIII szkoły podstawowej
Liczba uczestników: max. 60

SPOTKANIE ODWOŁANE

W świecie dziesiętnym i binarnym

Zastanawiałeś się może w jaki sposób liczą współczesne komputery i jak reprezentują różne informacje? W zrozumieniu tych zagadnień może pomóc nauczenie się systemów liczbowych o różnych podstawach.

Nasze spotkanie tradycyjnie będzie składać się z trzech części: wykładu, ćwiczeń i laboratoriów. Na wykładzie poznamy i nauczymy się algorytmów zamiany zapisu liczb naturalnych między systemami o różnych podstawach, w szczególności systemami binarnym i dziesiętnym. Rozumiejąc system binarny omówimy jego zastosowanie do kodowania informacji. Porozmawiamy o kodach ASCII, adresach IP oraz o tym jak ciąg liczb może reprezentować obrazek.

Ćwiczenia praktyczne pozwolą uczniom przetestować poznane na wykładzie algorytmy i utrwalić nowe umiejętności konwersji liczb między różnymi systemami liczbowymi oraz reprezentacji informacji.

W czasie laboratoriów komputerowych nauczymy się podstaw składni języka Python. Język Python jest językiem skryptowym, obecnie jednym z najpopularniejszych języków używanych m.in. przez NASA do obliczeń naukowych. Za jego pomocą podczas laboratorium zapiszemy poznane algorytmy.

Zapisy zamknięte