Spotkanie akademickie 22.02.2020 fizyka | Politechnika Gdańska

Spotkanie akademickie 22.02.2020 fizyka

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 22 lutego 2020 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: fizyka
Poziom: szkoła ponadpodstawowa
Liczba uczestników: max. 60

Niezwykły świat krystalografii

Kryształy i ich budowa to jedne z najbardziej osobliwych elementów i zjawisk w świecie przyrody. Materiały krystaliczne wykazują niesamowitą naturalną zdolność do tworzenia uporządkowanych wielościanów. Towarzyszą nam wszędzie w życiu codziennym – od soli kuchennej czy ziarenek piasku, do diamentów lub wielkich kryształów gipsu w Meksyku – wszystkie swą szczególną postać zawdzięczają uporządkowanemu rozmieszczeniu atomów, jonów lub cząsteczek. Właściwości kryształów są bardzo zróżnicowane i są szeroko wykorzystywane zarówno w życiu codziennym, jak i w zaawansowanych technologiach oraz nauce.

Czy wiesz, dlaczego płatki śniegu są zawsze sześcioramienne i że ta zagadka została rozwiązana przy użyciu krystalografii? Czy wiesz, że krystalografia i jej rozwój przyczyniły się do przyznania Nagród Nobla w dziedzinie chemii, fizyki i biologii? Czy wiesz skąd biorą się różnokolorowe diamenty i że zależy to od ich budowy krystalicznej? Albo, że „Łazik” wysłany na Marsa również wykorzystuje krystalografię do badania powierzchni tej planety i poszukiwania tam wody?

O tym wszystkim, jak również o wielu innych aspektach, gdzie wykorzystujemy kryształy i ich właściwości porozmawiamy w trakcie wykładu. Zaczniemy od krótkiej historii o początkach krystalografii, o tym jak atomy układają się wewnątrz kryształów tworząc ich strukturę krystaliczną, wiązaniach które istnieją pomiędzy atomami, a później przejdziemy do właściwości fizyko-chemicznych ciał krystalicznych oraz ich zastosowaniu w codziennym życiu oraz nauce.

Zapisy zamknięte

Leszek Wicikowski
Zbigniew Usarek
8, 9, 10 GG

Mapa kampusu Politechniki Gdańskiej: http://campus.pg.edu.pl/).

Zajęcia odbywają się w Gmachu Głównym (na planie kampusu budynek nr 1)

Sale 8, 9, 10 GG – laboratoria Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na poziomie 0 w Gmachu Głównym
Sala Audytorium Maximum GG – sala na poziomie 1 w Gmachu Głównym
Sala 460, 463 GG, 451b GG – sale na poziomie 4 w Gmachu Głównym